Hätähuuto Salon synnytysten puolesta!
Kommentoitu viesti
Vieras |
#62 Re: Re: Re: Re: Re: Anestesiapäivystys20.09.2013 18:33#53: - Re: Re: Re: Re: Anestesiapäivystys Tässähän on se takana, että kun synnytykset lähtevät Salosta, ei tarvita enää päivystyksellisiä hätäsektioita ja synnytyksen kivunlievityksiä varten anestesialääkäriä, jolloin Salossa pärjätään vähemmällä määrällä anestesialääkäreitä eikä tarvitse maksaa niille päivystyskorvauksia (säästöä). Kaikki päivystykselliset toimenpiteet, mihin tarvitaan anestesialääkäriä, kiikutetaan ambulanssilla Tyksiin, jolloin tämä asia ei koske pelkästään äitejä ja vauvoja vaan myös muita ihmisiä vauvasta vaariin, jolta tarvitsee vaikkapa se umpilisäke leikata. Eipä sekään tule kaupungille halvaksi, kun tk-päivystyksestä lähetetään ihmisiä Turkuun ambulanssilla erikoissairaanhoitoon. Eli pelkän synnytysyksikön ja lastenosaston siirto tuo erittäin vähäiset säästöt, sen takia täytyy muualtakin karsia. Jos Saloon jäisi Tyksin lisäksi päivystysleikkaukset, olisi synnytysyksikön jääminen Saloon perusteltua, koska silloin siellä olisi myös se anestesiapäivystys. Vaikka synnytykset ja lastenosasto siirtyisivätkin Tyksiin, on Salon sairaala joka tapauksessa saneerattava. Mutta onko mitään järkeä korjata vanhaa U-sairaalaa vain sen takia, että siitä tehdään muutaman vuoden päästä vaikkapa parkkihalli? Turhaa rahanmenoa siis sekin piirille. Ja kun Tyksistä ei tilaa löydy ja uusi T-sairaalakin kaipaa korjaamista, niin raha ja säästöt on mielestäni heppoinen perustelu näiden yksiköiden siirrolle. |
Vastaukset
Vieras |
#66 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Anestesiapäivystys2013-09-20 19:05:48#62: - Re: Re: Re: Re: Re: Anestesiapäivystys Jos anestesialäkäreitä tarvitaan sairaalassa yleensäkään päivystämään, ei niiden määrä riipu siitä, kuinka paljon niitä hommia oikeasti on, kun on oltava valmiina joka tapauksessa. Muihinkin kuin synnytysjuttuihin .Ei niitä hommia etukäteen voi tietää ja sen mukaan järjestää, kuinka monta on passissa. Joko ollan tai ei ollla. Ihme logiikkaa... |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
418 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51109 Luotu: 02.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21054 Luotu: 20.03.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
58 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1090 Luotu: 25.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
873 Luotu: 14.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
174 Luotu: 09.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
467 Luotu: 22.05.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
276 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
403 Luotu: 21.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
174 Luotu: 03.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
945 Luotu: 17.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
223 Luotu: 23.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11082 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
746 Luotu: 04.05.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
244 Luotu: 29.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
53 Luotu: 22.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
770 Luotu: 12.06.2025