Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#21638 Re: Re: Re:29.09.2013 14:26Jos viittaat rikkinäisillä perheillä sateenkaariperheitä, puhut vain omien asenteittesi kautta; tutkimuksessa ei olla löydetty mitään erityistä sukupuoli-identiteettiä häiritsevää niissä perheissä kasvavilla lapsilla ja he tuntuvat pärjäävän ihan yhtä hyvin kuin muidenkin perheiden lapset - joissakin tutkimuksissa jopa paremmin, koska ovat perheenlisäyksenä keskimäärin toivotumpia kuin vahingonlaukauksia vilisevissä ydinperheissä. Muu perheiden rikkinäisyys ei katso vanhempien sukupuolta tai sukupuolista suuntautumista. Sen vaikutuksista lapsiin jaan huolesi. Haastat homojakin syventymään omaan kehityshistoriaansa rehellisesti. Sitä varmaan moni tekee, niin keittiöpsykologina kuin asia tutkivana akateemisena ammattilaisenakin. Käsittämätön on sen sijaan tokaisusi, että on liian helppo todeta, että "tämmöinen olen, olen syntynyt tämmöiseksi"! Todennäköisesti itsellesi oma heterotaustasi ei aiheuta juuri muuta kuin olankohautuksen itsestään selvyydelle. Miksi heidän pitäisi asettaa oma identiteetti jotenkin kyseenalaiseksi?
|
Vastaukset
Vieras |
#21642 Re: Re: Re: Re:2013-09-29 15:15:56En viittaa rikkinäisillä perheillä sateenkaariperheisiin. Uskoisin, että sateenkaariperheet usein ovat rakkaussuhteita sanan oikeassa merkityksessä. Rikkinäisillä perheillä tarkoitan perheitä, joissa olot ovat rikkinäiset, turvattomat tai laiminlyövät, ja joista usein puuttuu jompikumpi tai jopa molemmatkin vanhemmista ainakin henkisessä merkityksessä. En ole väittänyt että olen hetero, se on oma olettamuksesi. Mutta mitä identiteetin kyseenalaistamiseen tulee, siitä ei ole kyse, vaan itseensä tutustumisesta. Tasapainoisen ja terveen ihmisen tunnusmerkkejä on tarve tuntea itsensä, eikä vain olettaa itsestään. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48218 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3096 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
962 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11025 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
269 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
153 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
902 Luotu: 17.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
36 Luotu: 22.07.2025