Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
res.matr. |
#22552 Re: Re: Re: Re: Re: Suuri homovastaus....14.10.2013 20:58#22515: - Re: Re: Re: Re: Suuri homovastaus.... Entä jos minä muotoilisin tuon esittämäsi kysymyksen muotoon "mikä minua estää olemasta homoseksuaali ?" , ja tarjoaisin sitä Sinulle, arvoisa ´vieras. ..(...ettei tämä "Suuri homokysely "menisi vallan yksipuoliseksi, niin saa kai tällaistakin sentään kysyä...) Oletko koskaan pohtinut tätä nuoruudessasi? Oliko Sinua pienenä peloteltu liikaa ´namusedillä´vai mikä pelko esti? Olisit kokeillut, sehän ON mielestäsi pelkkä ´valinta´,jonka voi ihan helposti vaihtaa taas heteroseksuaalisuuteen, kun siihen kyllästyy! Eikö vain? Vai eivätkö miehet yksinkertaisesti vain olleet kiinnostuneita Sinusta ,silloin kun olit teini- jostain syystä tai toisesta...En lähde noita syitäsi spekuloimaan,haluan vain kysyä:tuliko Sinulle koskaan mieleen haluta jotain, mitä et halunnut? Huomaatko nyt oman kysymyksenasettelusi logiikan:ajatus miehelle antautumisesta seksuaalisessa mielessä vain tuntuu sinusta ylitsekäymättömän vastenmieliseltä (jos olet heteromies-kuten tässä esimerkissä oletan) Se vain tuntuu,etkä pohdi sitä sen enempää,eikö vain ? Ajatus sukupuoliyhteydestä naisen kanssa ei ehkä tunnu ´vastenmieliseltä´ homomiehestä, mutta ei välttämättä myöskään kiinnostavalta, sensijaan suhdetta naisen kanssa en ainakaan minä ole koskaan tuntenut tarvetta edes ajatella. Minun vain olisi aivan mahdotonta pakottaa itseäni sellaiseen. Siinä rehellinen vastaukseni-ilman mitään ´hyökkäävyyttä`ketään kohtaan. |
Vastaukset
Vieras |
#22558 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Suuri homovastaus....2013-10-14 23:02:04#22552: res.matr. - Re: Re: Re: Re: Re: Suuri homovastaus.... "Entä jos minä muotoilisin tuon esittämäsi kysymyksen muotoon "mikä minua estää olemasta homoseksuaali ?" , ja tarjoaisin sitä Sinulle, arvoisa ´vieras." Kiitos mielenkiinnosta, ja ihan aiheellinen kysymys, jonka tosin sain jo tuolla aiemmin ja vastasin siihen viestissä #22496. Voi tosiaan olla hankala tietää, mitkä kaikki näistä vierailijoiden jutuista on yhden ja saman ihmisen kirjoittamia (vaikka minun ovat yleensä selvästi keskimääräistä pidempiä). Haluan tarkentaa tuota, että vaikka mielestäni seksuaalisuuden suuntaus on "valinta", se ei useinkaan ole tietoinen sellainen. Valinnan perusteet ovat tunne-elämässämme, siinä sisäisessä kuvassa, joka meillä on eri sukupuolista ja niiden edustajista. En tosin ole missään vaiheessa sanonut, että valinta olisi "helppo", olen todennut sen olevan kuitenkin mahdollinen - ja tästä lienee runsaastikin todisteita elävässä elämässä, millä on paljon painoarvoa kun puhutaan ihmisen seksuaalisen halun suuntauksen vaihtamisesta. Voit uskoa, että olen "altistanut" itseni elämäni aikana yhdelle jos toisellekin ajatukselle, ja siitä syystä kannustan muitakin tekemään niin. Ja aina muistaa kysyä itseltään "miksi", siihen asti kunnes pääsee asian ytimeen. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025