Paperiresepti on säilytettävä sähköisen reseptin ohella.
Kommentoitu viesti
Dr.Phil |
#185 Paperiresepti on helppo ja konkreettinen, toimii aina.23.10.2013 21:54Lakia valmistelleessa työryhmässä ei ilmeisesti ollut yhtään lääkäriedustajaa. Farmaseutit jyräävät eReseptiä läpi, jolloin lääkäri tekee kaiken kirjoitustyön. Ryhmässä oli ehdotettu, että apteekissa voitaisiin siirtää paperireseptien tiedot reseptikeskukseen...ei sovi kuulemma farmaseuteille, eivät ole mitään "sihteereitä"... Mitäpä, jos Kelan suunnittelijat keksisivät ensin järjestelmän ( vaikkapa skannaustyyppinen), jolla paperireseptit voi siirtää reseptikeskukseen...ei rasittuis apteekkilaiset niin pahoin |
Vastaukset
Nörtti |
#195 Re: Paperiresepti on helppo ja konkreettinen, toimii aina.2013-10-25 10:06:20#185: Dr.Phil - Paperiresepti on helppo ja konkreettinen, toimii aina. Itse asiassa! Mihin tässä välissä tarvitaan apteekkia? Jos eResepti aiotaan runnoa läpi tässä muodossa ilman paperireseptiä, ja vaatimus on se, että aina on oltava verkkoyhteys olemassa reseptiä kirjoittaessa, voidaan varsin vaivattoman koodin nojalla tehdä sovellus, jossa apteekki väliportaana putoaa kokonaan pois. Lääkäri siis kirjoittaa reseptin ja se tallentuu KELAn järjestelmään, josta sen voisi napata tukkuliike toimitettavaksi heti, kun asiakas on käynyt verkkopankissa maksamassa toimituksen. Tukkuliike voi myydä lääkkeen halvemmalla ja lääke toimitettaisiin kotiovelle (hinta?) eikä sairaan tarvitsisi itse lähteä enää apteekkiin. Ai miten niin kaikilla sairailla ei ole nettiä? No eihän se häiritse eResepti-asiassakaan. Hoitakoot apteekit sitten noita paperireseptiläisiä, jos apteekki vielä katsoo paperireseptin tarpeelliseksi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51402 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1108 Luotu: 25.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3125 Luotu: 09.03.2022
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
233 Luotu: 09.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
405 Luotu: 21.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21149 Luotu: 20.03.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
172 Luotu: 28.08.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
904 Luotu: 12.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
261 Luotu: 29.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11094 Luotu: 09.06.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
153 Luotu: 22.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
96 Luotu: 29.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
956 Luotu: 17.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
738 Luotu: 17.03.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025