Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
terve. |
#36508 Re: Re: Miehen ja naisen välinen suhde19.06.2014 09:45#36505: Yksi monista - Re: Miehen ja naisen välinen suhde Ei täällä erilaisuutta pelätä. Hiv on homojen kansantauti ja sen vuoksi sitä ei avioliittoon sotketa. Lain tarkoitus on suojella terveyttä ja kansakuntaa eikä tukea hiv kansantaudin leviämistä, niinkuin mm. Hollannissa on käynyt. |
Vastaukset
Bögarnas fel |
#36513 Re: Re: Re: Miehen ja naisen välistä suhdetta ei uhkaa yhtään mikään2014-06-19 12:45:22#36508: terve. - Re: Re: Miehen ja naisen välinen suhde Kyllä:täällä nimenomaan PELÄTÄÄN erilaisuutta. Homofobian "tehotoisto" on täällä se varsinainen´päivän sana´ ja jatkuva teema.Vain mielisairas foobikko pystyy näet toistamaan joka päivä sitä samaa THL:n tilastoa ja hokemaan jotain " kansantautia". Normaalissa keskustelussa mistä tahansa aiheesta yksi viittaus johonkin tilastoon riittää.Sen jälkeen luotetaan siihen, että lukija osaa tutustua siihen itsekin. Täällä ei. Siinä mielessä tämä poikkeaa kyllä kaikkien muiden keskustelujen normaalista käytännöstä aivan ratkaisevasti. Mutta ei se mitään... tällä palstallahan voi näet olla aivan vapaasti foobikko,muiden elämän rajoittaja, täällä voi esittää samat väitteet vastapuolesta aina uudestaan ja uudestaan piittaamatta lainkaan siitä onko niihin vastattu asiallisesti jo sata kertaa tai vaikka ne olisi osoitettu jo sata kertaa, faktoihin ja lukuihin viitaten, paikkansapitämättömiksikin. Pääasiahan on kuitenkin se voimakas halu ´laittaa vastapuoli asemilleen´ ja halu mustamaalata sitä ja mitätöidä se mahdollisimman tehokkaasti.Tässä suurinpiirtein kaikki keinot ja tavat ovat luvallisia. Olihan täällä netissä vielä joku aika sitten(viime vuoden puolella) olemassa rinnakkaisadressikin ,jossa vaadittiin suorastaan homoseksuaalisuuden kriminalisoimistakin! (... ja aivan samoja kommentteja kuin täällä näkyi muuten sielläkin) Mutta toisaalta,juuri nämä täällä ´laput silmillä ja tulpat korvissa´keskusteluun innokkaina ´osallistuvat´huutajat ja toistelijat antavat kyllä hyvin selkeän kuvan ja esimerkin kaikille lukijoille siitä mitä homofobia käytännössä on. Lievimmilläänhän se näyttäytyy totaalisena, fanaattisena ,täysin lukkiutuneena keskustelukyvyttömyytenä mistään ja haluna poistaa ja viedä erilaisilta ihmisiltä olemassaolon oikeutuskin. Vähänkään fiksummat ihmiset (yleensäkään) eivät välttämättä halua leimautua eivätkä samaistua tuohon ajattelumalliin eikä sen ilmaisutapaan ja tyyliin nuo kommentit ja niiden jatkuvan toiston nähdessään. Jo niiden kommenttien kirjoitusasu ja niistä ilmenevä ajattelun logiikka(tai siis lähinnä sen puute) paljastavat kaikille näet väistämättä sen,miten alhainen älykkyysosamäärä niiden kokoonkyhääjillä on.Sehän juuri näkyy niistä ensimmäiseksi. Tuolla tavalla voi lopultakin nolata vain itsensä ja tärkeintähän siinä on ,että muutkin silloin huomaavat.Sen päämäärän saavuttamiseksi nämä kirjoittelijat ovat kyllä työskennelleet täällä uupumatta ja taistelleet paremmin kuin Sven Tuuva ja Don Quijote yhteensäkään. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025