Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#39029 Re: Re: Re: Re: Piispalla on asiaa.18.07.2014 20:52#39001: - Re: Re: Re: Piispalla on asiaa. Arkkipiispa Mäkisen "anteeksipyyntö"? AamulehtiKukaan ei oikein tiedä mitä arkkipiispa pyysi anteeksi. Sitäkö, että menneet sukupolvet ovat lukeneet oikein Jumalan Sanaa Raamatusta? Tuomitsiko arkkipiispa kirkon jo kuolleet auktoriteetit ja kirkon menneet opit pelkästään siitä, että ovat uskaltaneet kertoa Jumalan Sanaa suhteessa homoseksuaalisiin akteihin totuudenmukaisesti? Täytyy muistaa, että myös tänään kirkko siteeraa sanasta sanaan Jumalan antamaa Sanaa niissä kohdin, jotka sopii nykyauktoriteettien pirtaan. Miksi tällainen kaksimielisyys, että toisia kohtia luetaan kuten ennenkin ja toisia kohtia ei enää uskalleta lukea ollenkaan ja tuomitaan epäsuoraan Jumalan Sana? Mikä onkaan sitten syynä arkkipiispa Mäkisen outoon käytökseen, niin tätä voimme vain arvailla? Eräs syy on tullut ilmi, että arkkipiispalla on vakava trauma suhteessa Jeesukseen aidosti uskoviin kristittyihin. Onko tämä "anteeksipyyntö" siis vain kosto heille? Haluaako arkkipiispa jotenkin maksimoida uskovien kristittyjen tuskaa? Johtuuko tämä arkkipiispan "kosto" Tampereen Lyseossa 1960-luvulla olleesta "Insistä"? Täältä astiko kumpuaa motiivi, että nyt pannaan kirkon oppeja suhteessa Raamattuun uusiksi?
|
Vastaukset
Vieras |
#39030 Re: Re: Re: Re: Re: Piispalla on asiaa.2014-07-18 20:58:58#39029: - Re: Re: Re: Re: Piispalla on asiaa.
Ihan oikein muistit! Siksi ihmettelinkin että arkkipiispa Mäkinen näin tuomitsee menneet uskonoppineet ja kristityt aina hamaan apostoli Paavaliin saakka. Tarkasti ottaen jopa Jumalankin puolesta arkkipiispan pitäisi pyytää anteeksi, kun Jumala Sanassaan luokittelee homoseksuaaliset aktit synnniksi.
Ei siis tule tuomita, mutta Jumalan ilmoitus on kerrottava totuudenmukaisesti - siinä on rakkaus että rakastamme ensin Jumalaa yli kaiken ja kerromme Hänen tahtonsa oikein ja sitten myös rakastamme lähimmäistämme niinpaljon kuin kykenemme itseämme rakastamaan.
|
Pink Butterfly |
#39045 Re: Re: Re: Re: Re: Piispalla on asiaa.2014-07-19 05:03:39#39029: - Re: Re: Re: Re: Piispalla on asiaa. Mikä mahtaa olla "insisti"? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haljastennokkaa ei saa myydä
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3201 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1011 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1659 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
205 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20333 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1440 Luotu: 10.12.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1239 Luotu: 19.01.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2483 Luotu: 15.07.2023
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
753 Luotu: 10.03.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11299 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
503 Luotu: 01.04.2025
Pikku-Neulamäen metsä säästettävä rakentamiselta
2860 Luotu: 05.05.2024
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025
Vetoomus moottoripyöräkerhojen kieltämistä vastaan.
3177 Luotu: 01.12.2024