ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Kommentoitu viesti
Yisrael 4ever |
#627 Re: Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat26.08.2011 23:09#611: dorrit - Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat Mutta anna heidän olla kadonneita juutalaisia. David Ben Gurion sanoi jo aikanaan, että "Anyone meshugge enough to call himself a Jew, IS a Jew." Tarkoittaa, että jos joku on tarpeeksi hullu, järjetön kutsuakseen itseään juutalaiseksi, hän ON juutalainen. Kun on jonossa tuhoamisleirin kaasutusuuniin, ja väittää olevansa juutalainen, silloin on todella ansainnut kunnianimen juutalainen, oli sitä sitten tai ei. Ihmiset eivät välttämättä ymmärrä, mihin ovat samaistumassa.
Vastaus: Tietääkseni tuo sana meshugge/meshuga ei tarkoita järjetöntä, vaan ainoastaan hullua. Tämä juutalaisuus ei muuten millään lailla ole naurun asia. Tiedän monia ihmisiä itseni lisäksi täällä Suomessa, joille Jumala on ihan suoraan sanonut, että olemme juutalaisia. Aivan lapsena näin jatkuvasti samaa unta, jossa minä ja perheeni esitettiin juutalaisperheenä - aina uudestaan ja uudestaan. Ihmettelin myös kovasti Isäni suvun ainaista salamyhkäisyyttä, tapahtuneita nimien vaihdoksia ja heidän ulkonäköään, tummia mustasilmäisiä konkkaneniä - kaikki kuin suoraan Ben Jehudalta! Vasta aikuisena sain isäni sukupuun käsiini ja kuinka ollakaan koko suku täynnä erikoisia ja aivan selvästi juutalaisnimiä - Suurin osa erilaisia Jaakobista väännettyjä sukunimiä. Holokaustin nähneenä ensin isäni kielsi ensin kaiken, mutta totuuden edessä myönsi - Olen siis puolijuutalainen. Äitini suku on niinikään vähintään yhtä hämärän peitossa ja nimiä on sielläkin kovasti vaihdeltu, alkuperäiset kovin erikoisia. Ja kuinkahan monia tuhansia vastaavia tapauksia meitä täällä Suomessa onkaan???
|
Vastaukset
dorrit Vieras |
#628 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat2011-08-26 23:27:42#627: Yisrael 4ever - Re: Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat "Tämä juutalaisuus ei muuten millään lailla ole naurun asia." Ben-Gurion oli äärimmäisen vakavissaan sen sanoessaan. Elettiin aikaa, jolloin keskitysleirit oli vasta vapautettu, ja Ben-Gurion NIMENOMAAN tarkoitti, että jos joku siinä viitekehyksessä on tarpeeksi hullu väittääkseen itseään juutalaiseksi, hän joko on sitä, tai olkoon sitä. Juutalaisuuden hinta on todella kova. Pekka Sartola on luennoillaan sanonut, että hän ymmärtää raamatun profetioiden mukaan tulevan vielä pahemman ajan juutalaisille kuin mitä oli holokausti. Vielä enemmän kuolleita. Minä en tunne profetioita, mutta Sartola on mies, joka on raamattunsa opiskellut. Hän tietänee, mistä puhuu.
Minä en tiedä, mitä meshugge tarkoittaa, katsoin thesauruksesta: ThesaurusLegend: Synonyms Related Words Antonyms
Based on WordNet 3.0, Farlex clipart collection. © 2003-2008 Princeton University, Farlex Inc.
Siunausta sinulle ja perheellesi!
Johdattakoon Israelin Pyhä teille itse kullekin oikean ajoituksen, milloin palata isienne maahan! Ja johdattakoon teille myös kodin, työtä. seurakunnan ja kaiken tarpeellisen! On varmasti jännittävää, kun tietää sydämessään, että jonain päivänä on lähdössä kotiin. menestystä myös heprean opinnoillesi - olen varma, että jo opiskelet alijaa ajatellen! :)
| ||||||
..ja vielä sionisti.. |
#648 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat2011-08-28 15:40:09#627: Yisrael 4ever - Re: Re: Re: Re: Re: Kadonneet palaavat Kiitos kirjoituksestasi. Minä en tietääkseni ole muuta kuin tavallinen, syntyperältäni maalla Huittisten Karhiniemellä syntynyt, paljasjalkainen maalainen, isäni puolelta sukunimeltä Hakanen. Tuskin suvussani on yhtään ns. juutalaista verta. Eipä tuo haittaa kun Pyhän Raamatun mukaan olen uskovana "hengellinen juutalainen", Israelin ystävä ja Herrani on juutalainen Jeshua.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haljastennokkaa ei saa myydä
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1384 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3485 Luotu: 27.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
415 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
379 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20443 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
370 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
108 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1705 Luotu: 22.03.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1857 Luotu: 09.05.2022
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
548 Luotu: 01.04.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
39 Luotu: 07.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
682 Luotu: 13.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11328 Luotu: 03.02.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1469 Luotu: 10.12.2024
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2505 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1856 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
593 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
18 Luotu: 08.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
263 Luotu: 17.03.2025