ISRAEL ELÄKÖÖN - ISRAEL MUST LIVE!
Kommentoitu viesti
Vieras |
#722 Re: Re: Re: Re: Israel on fasistinen poliisivaltio31.08.2011 15:38#719: Silmäni alkoivat avautua - Re: Re: Re: Israel on fasistinen poliisivaltio Totta taustoihin kannattaa perehtyä. Faktojen perusteella Israel miehittää laittomasti Gazaa ja Länsirantaa ja tuhoaa siellä asuvien elämän perusedellytyksetkin. Samoin ns. oikeutus Israelin valtiolle on vähintäänkin kyseenalainen. Se on pelkästään vahvemman oikeutta, joka ansaitaan vain ja ainoastaan asein. Joka tapauksessa vahinko on jo tapahtunut; Israel on olemassa ja aiheuttanut vakavan ja pitkittyvän sota- ja kostokierteen Lähi-Itään. Tällä palstalla kaikuva kristitty fanatismi ei ainakaan helpota tilannetta. Kuvitella, että joku lainailee raamattua perustellessaan selvästi poliittista asiaa.
|
Vastaukset
El Reino |
#731 Re: Re: Re: Re: Re: Israel on fasistinen poliisivaltio2011-08-31 20:46:03#722: - Re: Re: Re: Re: Israel on fasistinen poliisivaltio Israel ei muuten miehitä Gazaa -siellä on tasan tarkkaan yksi israelilainen, Hamasin jo 6 vuotta panttivankinaan pitämä IDF: n sotilas Gilad Shalit. 1. Maailmansodan voittajavaltiot kokoontuivat v. 1920 San Remoon, jonka nimellä tunnetun sopimuksen myötä määriteltiin Lähi-Idän maiden aluejaot. Kun nykyistä Israelin aluetta hallinnut Ottomaanien imperiumi hajosi, Britannia sai mandaatikseen alueen, joka piti sisällään nykyisen Israelin sekä myös Jordanian. San Remon konferenssissa vahvistettiin juutalaisille asutusoikeus koko Britannian hallinnoiman Palestiinan mandaatin alueelle, Gaza ja Länsiranta mukaan lukien. YK: n edeltäjä Kansainliitto vahvisti v. 1922 San Remon sopimukset päätöslauselmissaan, jolloin niistä tuli osa kansainvälistä lakia. Myöhemmin YK vahvisti kaikki Kansainliiton tekemät päätöslauselmat, mukaan lukien tämän. Israelin valtion legitiimisellä olemassaololla on vahvat kansainvälisoikeudelliset perusteet, joita on yritetty kyseenalaistaa väittämällä mm. Israelin Länsirannan hallussapitoa laittomaksi ja siellä olevia siirtokuntia samoin perustein. Asiaa ei muuta miksikään, vaikka kansainvälinen yhteisö on ottanut aiemmin tehtyjen sopimusten vastaisen kannan v. 1967 jälkeen, jolloin Israel otti takaisin laillisesti sille kuuluvat Länsirannan ja Itä-Jerusalemin alueet Jordanialta. Tosiasiallinen laiton miehittäjä Länsirannalla oli Jordania, joka piti sen ohella hallussaan Itä-Jerusalemia v. 1948-1967. Israelin Länsirannalla sijaitsevat siirtokunnat eivät sijaitse suinkaan millään "palestiinalaisilta varastetulla maalla", kuten virheellisesti kuuluu toistettavan, vaan ne ovat 1990 -luvun Oslon sopimuksissa Israelille määritellyillä alueilla. Sota -ja kostonkierteen voidaan katsoa alkaneen 1920 -luvun arabikapinoista ja muodostuneen pysyväksi käytännöksi v. 1947 jälkeen, jolloin arabit hylkäsivät YK : n ehdotuksen alueen jakamisesta kahtia juutalaisten ja palestiinalaisten kesken, jolloin he aloittivat sodan vasta perustettua, tuolloin pinta-alaltaan mitättömän pientä Israelia vastaan. YK : n ehdotuksessa juutalaiset saivat vain murto-osan San Remon sopimusten perusteella heille kuuluvasta alueesta, jonka Britannia oli jakanut tätä ennen kahtia perustamalla Transjordanian (nykyinen Jordania). Kannattaa katsoa kansainvälisen lain asiantuntijoiden näkemys Israelin olemassaolon laillisesta perusteesta seuraavasta videosta Give Peace A Chance, jossa mm. ihmisoikeusjuristi Jacques Gauthier perustelee asiaa: http://www.youtube.com/watch?v=oVsjNzXojCM Monella tänne palstalle kirjoittaneella olisi ihan oikeasti syytä perehtyä faktoihin ja taustoihin.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haljastennokkaa ei saa myydä
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1357 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3480 Luotu: 27.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
412 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
364 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20439 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
370 Luotu: 17.02.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1704 Luotu: 22.03.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
85 Luotu: 29.04.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1854 Luotu: 09.05.2022
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68604 Luotu: 15.02.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
541 Luotu: 01.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
681 Luotu: 13.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11326 Luotu: 03.02.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1467 Luotu: 10.12.2024
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2504 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1854 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
593 Luotu: 01.03.2023
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
21 Luotu: 07.05.2025
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
17 Luotu: 08.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
261 Luotu: 17.03.2025