Pohjois-Karjalan Prikaatin puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#493 Karjalan poikii09.10.2014 15:25Ylistys Kontiorannan varuskunnalle ja sen miehistölle, hienosti kestitte kaikki paineet ja vieläpä loppurutistus, varuskunnan purkaminen hoitui suunnielman mukaisesti ja tehokkaasti, täydellinen suoritus, kuten oli sekin, että sinne oli kuulemma myönnetty paras kouluttaja -meriitti, tästä ei kyllä päätäjät pääkallon paikalla tainneet kiitoslauseita ilmaista, onko mediakaan huomioinut asiaa. Tuntuu kyllä käsittämättömältä, että varuskunta lopetettiin, että säästöjä syntyy, samaan aikaan Suomella on varaa sysätä rahaa muuanne vähemmän tärkeisiin kohteisiin ja ulkomaille pilvinpimein. Yritykset myyvät firmansa ulkomaalaisille, samoin veromarkat valuu käsistä, oman maan tuotantoa, maantuottoa, osaamista, ei arvosteta, vaan kaikki alkaa olla kiinalaista kamaa. Rikollisuus on järkyttävässä nousussa, kyläpoliisitko kohta ainoita järjestyksen pitäjiä. Rajan takana seurataan tätä meininkiä tiedusteluoperaatioineen, miettikääpä mihin tämä kaikki johtaa. Varuskunta olisi pitänyt säilyttää, miksi tätä kurjaa seutua kurjistetaan oikein urakalla kaikin tavoin, onko tästä vastaavaa hyötyä kokonaisuuden kannalta, että täällä ei anneta elinmahdollisuuksia ja konkreettisia tukitoimenpiteitä järkeville toiminnoille. mitkä pitäisivät maakunnan vireänä ja voimissaan. |
Vastaukset
Vieras |
#494 Re: etelään joutunut muuttamaan2014-10-10 07:26:23Elä jo muuta virka, tässäkin piti vaan työn perässä muuttaa kotikonnuilta, mielellään sitä olisi omaan maakuntaan veromarkkansa jättänyt, monella muulla on sama kohtalo. Maanviljelyshän on perinteinen ammatti ja vankka sellainen ollut kautta aikain, se tuo leivän niin maaseudulle kuin kaupunkiinkin, kunnioitan ja arvostan maanviljelijöitä ja heidän raskasta työpanostaan, on häpeällistä haukkua maanviljelijöitä tukiaisista ja kadehti heitä, tukiaisia täällä maksetaan suurille , pienille firmoille ja monelle muulle, entä suuret pomot ja heidän etuisuudet kaikkinensa, maanviljelijä on itsenäinen yrittäjä ja hyödyntää koko maata työpanoksellaan, ja leipää, ruokaa on ihmisen ainakin vielä syötävä lähes päivittäin, miksi tällainenkin tuottava työ romutettiin, sama koskee varuskuntia, pääkallonpaikalla perusteltiin, ettei tuottamatonta työtä kannata ylläpitää, mikä täällä on sen tuottavampaa kuin esim. nuorten miesten ja myös naisten kouluttaminen armeijassa, armeijan taitoja tarvitaan koko elämää ja työelämää varten, myös kunnonkohotus, yleinen vireys, ryhti ja ryhdikäs käytös, maanpuolustus, isänmaan ja menneiden sukupolvien kunnioitus, armeija antaa hyvät valmiudet monelle nuorelle vastuulliseen ja itsenäiseen elämään, eikö tämä ole tuottavaa ja mitä parhainta työtä, Suomessakin kuten muissakin maissa. Mutta nyt on asiat menneet siihen pisteeseen, ettei täällä Suomessa mikään tunnu kannattavan, mikä on vialla, kun ei perusasioihin enää rahaa riitä? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51405 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
828 Luotu: 19.04.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
271 Luotu: 10.08.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
236 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1112 Luotu: 25.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
962 Luotu: 12.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21156 Luotu: 20.03.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
179 Luotu: 28.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
407 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
165 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
184 Luotu: 22.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
263 Luotu: 29.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
280 Luotu: 10.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
771 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11104 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
347 Luotu: 29.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
79 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
68 Luotu: 07.08.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
957 Luotu: 17.07.2025