IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
totuutta etsivä |
#834 Re: Re: Soita ojitettu metsätaloutta varten liki 5 milj hehtaaria13.09.2011 09:42#829: Kari Niiva - Re: Soita ojitettu metsätaloutta varten liki 5 milj hehtaaria Ihan sivullisen kommentti. Maalaisjärki sanoo että jos halutan nostaa Vapo saastuttajaksi, niin eikö ne näytteet silloin pidä ottaa sieltä laskeutusaltaan/ipntavalutuskentän jälkeisestä paikasta, eikä jostain matkojen päässä olevasta ojansuusta. Matkan varrella siihen samaiseen laskuojaan yleensä päätyy monesta paikasta tulevia muitakin laskuvesiä, joihin ei turveyhtiöllä ole osaa ei arpaa. Ettei taas vaan haukuta väärää puuta? Jos halutaan että tutkimustulokset on aukottomia, niin ei nuo mainitsemasi näytteet kerro totuutta asiaan. |
Vastaukset
Kari Niiva |
#839 Re: Re: Re: Soita ojitettu metsätaloutta varten liki 5 milj hehtaaria2011-09-13 12:50:33#834: totuutta etsivä - Re: Re: Soita ojitettu metsätaloutta varten liki 5 milj hehtaaria Ei kai ala taas mustan vääntö valkoiseksi? Mutta ei mitään, on hyvä ja katsoo kartasta, kuten tekstissäkin mainitsin. Vaikkapa Kansalaisen karttapaikka ja siitä alkaen suurentelemaan Lappeenrannan pohjoispuolella olevaa Pien-Saimaata ja edelleen sen pohjoisosia. Oikein jos haluaa olla tehokas niin googlettaa "pisa-hanke" ja sieltä eteenpäin, jossa PISA sivun reunassa oikealla on liitetiedosto mm. tästä tutkimuksesta. Noh, sieltä sitten vertaa tutkimuksen karttaan numeroituja ojia luettavampaan maastokarttaan ja sitä rataa... Varmaan monin paikoin liittyy kuvioihin muitakin laskuvesiä, mutta näissä tapauksissa ei jää mitään epäselvää. Toki oikea paikka on mitata mahdollisimman läheltä niin sanottujen puhdistusmenetelmien jälkeen vapaasti kulkevaa vettä. Ja näinhän uskotte varmaan kaikki esimerkiksi VAPOn omavalvonnassaan tekevänkin. :D Turvetuottajien mielestähän ei ole montaakaan ehdotonta ja varmaa asiaa, mutta yksi heille on teksteistä vahvin, eli VAPOn ilmoittamat päästö ym. luvut. Varsinkin ne strategiat. Tai oieammin, eihän siellä muuta näyttöä olekaan kuin kyseiset tavoitteet! Ei muuta kuin vastaanottavissa vesistöissä kaikki vaatimaan vastaavanlaista tutkimusta ympäri Suomen (esim. kunnilta yhteistyönä) ja sitten nostaapi sieltä esille hyvät ja huonot puolet, kukin omalta kannaltaan! Mutta ehdottomasti mukaan pitäisi saada pätevä mittaus kiintoainepäästöistä, sillä se on meille kaikille se näkyvin pommi tällä hetkellä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44763 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10585 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1624 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
702 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
680 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
174 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20834 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025