Home- ja kosteusvaurioista sairastuneet huomioitava
Kommentoitu viesti
Säästösyistä... |
#184 Re: Homevaivat liioiteltuja usein24.08.2015 21:38#167: - Homevaivat liioiteltuja usein Kuvaat kylläkin aivan todellisia homeoireita. Höperöä kommentissasi on kuitenkin ajatuksettomuus siitä, etteikö metsän ja asunnon / työpaikan ilmanvaihdollisilla olosuhteilla olisi mitään eroa, tai sillä eroavaisuudella mitään merkitystä. Ei näitä oireita oikein pysty "pois argumentoimaan", vaikka jopa terveydenhuollon työterveystoimijat on siihen opastettu, säästösyistä, että korvauksia ei tarvitsisi menetetystä työterveydestä maksaa ja että taakka jäisi vain työntekijän harteille, ei vahingossakaan edes jaettavaksi usein jo entisen työnantajan kanssa. Ikävää riittävän pahasti altistuneelle ja sairastuneelle on se, että oireet palaavat usein entistä vahvempana jo pienemmästäkin altistuksesta, kun immuunisysteemi ja hermoston toiminta on hermotoksiineilla eli myrkyillä saatettu väärin toimimisen tilaan.
|
Vastaukset
Lääkärit yrittävät auttaa |
#185 Re: Re: Homevaivat liioiteltuja usein2015-08-26 12:55:18#184: Säästösyistä... - Re: Homevaivat liioiteltuja usein Nykyisistä homepeloista suuri osa on joukkohysteriaa. Ihmiset projisoivat homepelkoihin masennustaan ja ahdistustaan; tulevaisuus pelottaa, taloudelliset huolet ahdistavat. Homeongelmista kärsivät ihmiset kokevat epämääräisiä oireita: keskittymisvaikeuksia, aivosumua, palan tunnetta kurkussa... Suurin osa ihmisistä kärsii joskus elämänsä aikana samantyyppisestä oireilusta, asuipa sitten iglussa tai VVO:n asunnossa. Terveydenhuollon ihmiset yrittävät parhaansa mukaan auttaa potilaita, eivät he ole salaliitossa kaupungin kanssa. Usein on vain niin, että mitään objektiivisia löydöksiä ei ole. Potilaan limakalvot ovat terveen väriset. Nuha voi olla tavallista voimakkaampi vasovagaalinen refleksi, joka häviää ihmisen ikääntyessä. Vanhusten limakalvot eivät enää reagoi yhtä voimakkaasti kuin terveen nuoren ihmisen. Nuhaa voi ilmaantua lämpötilaerojen yhteydessä, esimerkiksi siirryttäessä pakkasesta lämpimään. Nuorella terveellä ihmisellä autonominen hermosto toimii vielä hyvin. Voimakastuoksuinen ruoka voi aiheuttaa nuhaa herkille jne. Lääkäri on aika neuvoton osan homeongelmaisten kohdalla. Kaikki lääketieteelliset testit ovat normaaleja, esimerkiksi keuhkofunktiotutkimukset normaaleja. Silti potilas haluaa pitkää sairauslomaa töistä, sillä hetipaikalla työpaikan oven avatessa iskee väsymys, kolotus, päänsärky jne. Nykyään on aika usein vielä niin, että kaikki "homekohteessa" tehdyt sisäilmatutkimukset ovat normaaleja, homeita ei löydy. Kyllä lääkäri on kyseisessä tilanteessa puun ja kuoren välissä; potilas haluaa pitkää sairauslomaa mutta psykiatrille potilas ei tahdo mennä. Paradoksaalisesti homeoireet helpottavat, kun potilas pääsee kesämökille homeitten ja mikrobien keskelle. Luonnossa kun kasvaa tuhansia homelajeja, varsinkin sateinen metsä on mikrobistoltaan runsas. Toki jos asunnosta löytyy hometta tai vesivaurioita, talot on pikimmiten korjattava. Homeethan lahottavat talon ennen pitkää eikä se ole yhdenkään kiinteistönomistajan toive. Ongelmana ovat ihmiset, joista ei löydy mitään sairautta ja rakennukset, joista ei löydy mitään hometta. Pitääkö veronmaksajien korvata kyseisten henkilöiden eläkekulut? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45621 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10627 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1756 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1465 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
827 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
716 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
331 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2276 Luotu: 22.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
220 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
208 Luotu: 13.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
186 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
177 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20885 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
157 Luotu: 01.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
148 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
120 Luotu: 18.06.2025