Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
Kommentoitu viesti
Leena p |
#2330 Re:11.09.2015 18:34näin on. Ainakin saatiin 30miljoonaa pois,mutta paljon jäi. Ei kun eteenpäin ja katotaan mitä eduskunta sanoo,senjälkeen kansalaisaloite. Kyllä masentaa,suututtaa ja loukkaa. Julmaa menoa saa hallitukselta ja vielä kaikista heikoimmassa asemassa olevia kohtaan. |
Vastaukset
Vieras |
#2331 Re: Re:2015-09-11 19:44:35Hyvä Leena,just näin jos eduskunnassa hyväksytään tuki muutos sitten kansalaisaloite ja nimiä keräämme taas.Hoidit aivan loistavasti asiaa tähän saakka,aloitit adressin,sait julkisuutta median kautta ja näkyvyyttä asialle,se sai myös eläkeläiset ja varmaan läheisetkin ottamaan yhteyttä kansanedustajiin ja ministereihin.nämä seikat varmasti vaikutti tuohon hallituksen lievennys päätökseen kun saivat tietoa miten se vaikuttaa meihin eläkeläisiin,milläkin tuloilla ja vuokran määrällä..Mutta ei se 30 miljoonaa € auta,asumistuki pienenee liikaa vielläkin.Olisi saatava julkisuuteenkin siitä tietoa,nyt muunmuassa Ilta-sanomat otsiko etusivulla;Eläkeläisille helpotuksia,moni luulee,että nyt saimme haluamamme.Vaikealta tuntuu nyt eläminen,huoli toimeentulosta on jatkuvasti mielessä.
|
Malyle1 |
#2352 Re: Re:2015-09-12 18:52:50En jaksa uskoa kansalaisaloitteeseen tässä tapauksessa kun kyse on selkeästi perustuslain vastaisista päätöksistä. Valitus on jätetty perustuslakivaliokunnan puheenjohtajalle, mutta kun kyse on Suomesta, jossa perustuslakia on rikottu usein, ei voi luottaa siihen nytkään. Sekä 90-luvulta alkaen tehdyt indeksimuutokset että eläkkeensaajien erillinen asumistuki ovat osa eläkejärjestelmämme sopimusta. Me teimme osamme maksaessamme yhdessä työnantajiemme kanssa työeläkevakuutusmaksuja, sopimuksen mukaan sen tuli turvata eläkevuodet. Indeksin muutokset ovat syynä eläkeläisköyhyyden syventymiseen ja näyttää siltä, että eläkkeet pyritään pudottamaan minimiin eli perus sosiaaliturvan tasolle, samalla mitätöitäisiin maksamamme eläke maksut. Tämä on vastoin sopimusta, jonka mukaan työeläkemaksuja maksoimme, tätä voi verrata siihen, että vakuutusyhtiö kieltäytyisi noudattamasta sopimusta ja mitätöisi maksetut vakuutusmaksut. Mikäli laittamani valitus perustuslakivaliokunnalle ei tuota tulosta ainoa tie on valittaa EIT, mutta se ei onnistu ilman lakimiesten apua. Tässä valitusasiassa luulisi Eläkkeensaajien Keskusliitolta löytyvän rahkeita valituksen tekoon lakimiesten avulla. Mikäli liitto kieltäytyy voi aiheellisesti kysyä mitä hyötyä on liitosta, joka ei aidosti aja eläkeläisten asioita. Mahdollisimman monen tulisi olla yhteydessä Eläkkeensaajien Keskusliittoon ja kysyä voivatko he tehdä valituksen. Ei todellakaan riitä, että liitto vienosti pyytelee hallitusta korjaamaan tilanteen, ei niin asioita ajeta. Ihmettelen onko tuo keskusliitto vain kahvittelua eläkeläisille vai onko se valmis ajamaan asioita. |
Vieras |
#2359 Re: Re:2015-09-13 06:04:18Vedotaan kansanedustajiin lähetetään postia ja kerrotaan ettei tuo 30 miljoonaa apua tuo ja miten asumistuen väheneminen kenenkin talouteen vaikuttaa.Pitäisikö vedota myös Sauli Niinistöön,eikös hän hyväksy lakimuutokset.Nyt on kyse asiasta joka vaikuttaa meidän koko loppuelämään.Varakkaiden solidaarisuus vero on määräaikainen 2 vuotta,eläkeläisiltä otetaan koko loppuelämän ajan.Varakkaita se ei aja kurjuuteen,kuten käy eläkeläisille.Nythän iso joukko vähän työeläkettäkin saavia putoaa elämään alle 500€ tuloilla.Mainitaan postissa myös tuosta Malylin 1 kommenteissa kertomista asioista.Jos eduskunta hyväksyy asumistuki muutoksen niin sitten kansalaisaloite,kuten kirjoititkin kommentissasi.Onko missään tietoa onko se 30 miljoonaa € vuosi koko hallituskauden,jokainen vuokrankorotushan silloin vähentää sen sitä pientäkin vaikutusta.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51012 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
392 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
170 Luotu: 09.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
67 Luotu: 12.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1063 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
312 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
218 Luotu: 23.06.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
40 Luotu: 07.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
268 Luotu: 10.08.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
339 Luotu: 29.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
856 Luotu: 10.03.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
310 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
239 Luotu: 29.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11072 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
932 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
129 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022