Koirakuiskaaja Cesar Millan pois TV:stä
Kommentoitu viesti
Minä ja lauma koiria Vieras |
#30 Menkää mettään05.07.2010 22:16Hei, käytän Cesarin metodeita alusta asti, eikä minun ole tarvinnut edes selättää koiraani, koska olen laumanjohtaja ilmankin. Kiitos Cesarin vinkkien, koirani kanssa ei koskaan ole menty edes siihen pisteeseen että tarvittaisiin mitään erikoisia pantoja! koska muutenkin kannatan Millania mieluummin suoraan, eli tilaan ne Millanin DVD-levyt suoraan jenkeistä! Repikää siitä, teette jälleen sen että keksitte vaan miten suomessa ei tienata eikä nähdä mitään, mutta laitetaan rahat sinne jenkkilään. Hyvä puoli tässä on se, että ne menevät sinne minne kuuluvat eli isännälle itselleen: koirakuiskaajalle! |
Vastaukset
Vieras Vihulainen Vieras |
#62 Re: Menkää mettään2010-09-03 09:29:04#30: Minä ja lauma koiria - Menkää mettään Repikää siitä Repikää siitä? Pitäisikö tässä alkaa itkemään kun tilaat DVD:t netistä? Itse en tajua ollenkaan miksi Cesar olettaa jokaisen ongelman johtuvan niinsanotusta johtajuusongelmasta/dominanssista, näyttäisi siltä että useimmat ohjelman koirat ovat vain kouluttamattomia tai niiden ei-toivottua käyttäytymistä on tietämättä vahvistettu. Se ei ole synonyymi johtajuusongelmalle. Ja selättäminen.. miten koiran vääntäminen ja kääntäminen maahan parantaa ihmisen asemaa? Olisihan se toki mukavaa jos olisi tämänkaltainen pikakonsti parantaa asemaansa koiran silmissä, mutta kun asia ei vain ole niin. Ovista ensimmäisenä kulkeminen.. voihan siitä olla käytännön hyötyä mutta se ei itsessään tee koirasta kuuliaisempaa. Yhtä suuri vaikutus on esimerkiksi sillä jos koira opetetaan noutamaan käskystä. Sekin on pistänyt silmään että pelokkaita koiria pakotetaan niitä stressaaviin tilanteisiin. Tottahan toki ne vaikuttavat rauhallisilta kun eivät muuta voi. Ei ole hra Millan tainnut kuulla vastaehdollistamisesta tai poisherkistämisestä.. niin, ne kun vievät aikaa. Helpompaa mennä nopeinta reittiä! Ei koiran paikallaan oleminen tarkoita automaattisesti rauhallisuutta. Onko "opittu avuttomuus" tuttu termi? Se, missä Cesar on oikeassa, on se että koira tarvitsee liikuntaa, kuria ja hellyyttä. Ja ohjaajan rauhallinen käytös. Ne pitäisi jokaisen koiraa harkitsevan tajuta. MUTTA nämä hänen toteutuksensa ovat joskus kyllä omituisia.. kukin taaplaa tyylillään? Itselläni on saksanpaimenkoiria joilla harrastan/kilpailen mm. suojelussa. Jo linjojensa/sukunsa puolesta eivät helppoja koiria. Arkielämässä käytän yksinkertaista ohjenuoraa: oikean käytöksen positiivista vahvistamista. Koulutuksessa toimii sama periaate sekä vietti-pakko-vietti. Pakote ei tarkoita holtitonta hihnasta repimistä jos joku ei tiennyt sitä. Koirani kulkevat ennen minua ovista ( ja huom! Alempiarvoinen ryntää useimmiten ulos ennen "johtajakoiraa", hassua eikös?), en selätä niitä, ne eivät kulje hihnassa vierelläni PAITSI treeneissä/kokeissa, saavat käyttäytyä villisti kun olemme menossa esim.treenikentälle. Silti ne tottelevat minua koska ne tietävät että minua kannattaa totella - ei siksi että olisin macho-alfa-johtaja-kuningas vaan siksi että se on kivaa ja siitä hyötyy. Minulla on aiemmin ollut sekä eroahdisteinen että remmiräyhääjäkoira. Käytin aikaa vieviä vastaehdollistamista sekä poisherkistämistä, toimi. Remmiräyhääjään kai olisi Millanin mukaan pitänyt käyttää hapettamista eli "kuristamista" niin kauan kuin koira olisi saatu käännettyä kyljelleen maahan ja toistettu sitä jos tarve vaatii. Yhdessä jaksossahan tällainen tapahtui (olikohan koira huskyn tyyppinen tmv?). |
sense and sentimentalism.. |
#506 Re: Menkää mettään2011-11-30 21:56:32#30: Minä ja lauma koiria - Menkää mettään Saa niitä Suomestakin teksteillä cdon.comista ja discshop.fistä. Ainakin minä aikoinaan tilasin. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45451 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1726 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
825 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
196 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20855 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025