Ruukintien kivimurskaamo
Kommentoitu viesti
Vieras |
#10101.08.2016 12:48Murskaamojen sijoitteluun löytyy paikkoja, joissa pöly ja melu eivät vaaranna lasten terveyttä. Tillinmäen päiväkodin viereen murskaamo ei kuulu. Selostukset melun- ja pölyntorjunnasta ovat utopiaa, joka tuskin toteuu jokapäiväisessä toiminnassa. Lastien purkamisista ja lastauksista pöly leviää esteettä tuulen mukana paljon kauemmaksi kuin Ruduksen selostuksessa kerrotaan. Kuljetuksissa pöly leviää koko kulkureitille eivätkä lastaajat taatusti kastele joka kuormaa! Lupien myöntäminen on vastuutonta. Ottakaapa selvää Ruduksesta. Yleinen harhaluulo lienee, että kyseessä on Suomeen verot maksava suomalainen yritys. Ei ole. Ote Ruduksen historiikista: Viimeisin muutos tapahtui 1999, kun Lohja Rudus siirtyi irlantilaisomistukseen. Maailmanlaajuinen CRH plc... Yrittäkääpä selvittää mihin ko konserni veronsa maksaa, ketkä omistavat ja saavat rahat. Kasvotonta, vastuutonta. Ympäristö- ym arvohöpinät eivät tuota tosiasiaa paremmaksi muuta. |
Vastaukset
Vieras |
#115 Re:2016-08-09 18:30:21Ruduksen omistaa irlantilainen CRH, joka on listattu yhtiö. Konserni omistaa Suomessa Rudus oy:n, jolla on neljä tytäryhtiötä. Ruduksen omistus kulkee hollantilaisen CHR Finland B.V.:n kautta. Lisäksi konsernilla on Ruduksen rinnalla ainakin kaksi yhtiötä, CRH Finland Services Oy ja CRH Finland Oy. Rudus Oy siirtää näille kahdelle viimeksi mainitulle koko tuloksensa konserniavustuksena, joten Rudus Oy ei maksa veroja Suomessa. Nämä kaksi CRH-yhtiötä taas ovat mukana rahoitusjärjestlyissä, joiden perusteella nekään eivät ole makseneet Suomeen veroja vuoteen 2014 saakka. Kun katsoo noiden yhtiöiden vuoden 2015 tilinpäätöksiä huomaa, että ne ovat tehneet verovarauksen. CRH Finland Services Oy on tehnyt 17,2 miljoonan euron verovarauksen ja CRH Finland Oy 35,7 miljoonan euron verovarauksen. Tilinpäätöksissään ne ilmoittavat, että "tietyt rahoituskustannukset eivät olisi verovähennyskelpoisia" ja että varaus johtuu "tunnistetuista veroriskeistä, jotka ovat pääosin syntyneet konsernirakenteen muutoksista ja sisäsistä rahoitusjärjestelyistä". Kun yhtiö kirjoittaa avoimesti tällä tavalla tilinpäätökseen (jota verottajakin lukee), se tarkoittaa sitä, että verottaja on esittänyt vaateen ja yhtiön tilintarkastaja on edellyttänyt verokulun kirjaamista. Tämä sen vuoksi, että verojen maksuunpano on todennäköistä. Tilinpäätöksen kielenkäyttö viittaa siihen, että Suomen veroviranomaiset pitävät rakennejärjestelyjä ja rahoitusrakenteita veronkiertona. CRH Finland Services Oy:n ja CRH Finland Oy:n välillä on erikoislaatuinen rahoituskuvio. Ensin mainittu on sijoittanut jälkimmäiseen B-osakkeita merkitsemällä n. 700 miljoonaa euroa. Osakkeet ovat äänivallattomia ja lunastusehtoisia, minkä vuoksi CRH Finland Oy ei ole CRH Finland Services Oy:n tytäryhtiö (CRH Finland Oy:n määräysvalta on hollantilaisella CRH Europe Investment B.V.:llä, joka omistaa A-osakkeiden perusteella CRH Finland Oy:stä 0,1%). Näistä B-osakkeista on kertynyt n. 90 miljoonaa euroa kirjaamatonta osinkoa. CRH Finland Oy on puolestaan sijoittanut saamansa 700 miljoonaa euroa edelleen oman pääoman ehtoisesti jonnekin, mutta minne, sitä ei tilinpäätöksessä paljasteta. Suomen verottajan esittämä verovaade perustuu mahdollisesti tähän rahavarojen kierrätykseen. Olettaisin, että tällä rahan kierrätyksellä on pyritty saamaan konsernin Suomessa olevien yhtiöiden oman pääoman taso sellaiseksi, etteivät kokovähennysten rajoitussäännökset soveltuisi niihin. Mutta tämä on vain arvaus, sillä julkisesti saatavissa olevan materiaalin perusteella ei pysty tekemään varmaa päätelmää. Selvää kuitenkin on, että Suomen verottaja on puuttunut konsernin järjestelyihin ja vaatii n. 53 miljoonan euron maksamattomia veroja. Eli Rudus ei ole maksanut veroja Suomeen. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1490 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
841 Luotu: 07.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1208 Luotu: 19.04.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
582 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
419 Luotu: 11.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
289 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21244 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
994 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
232 Luotu: 07.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
187 Luotu: 28.08.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
180 Luotu: 11.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
171 Luotu: 29.08.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
168 Luotu: 12.09.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
198 Luotu: 22.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
246 Luotu: 09.08.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
796 Luotu: 17.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11143 Luotu: 09.06.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1120 Luotu: 25.07.2025