Adressi Päivi Räsäsen erottamiseksi ministerinvirasta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1498 Re: Re: Re: Re: Vakava huomautus ylläpidolle22.02.2012 10:39#1495: Nomolos - Re: Re: Re: Vakava huomautus ylläpidolle Mitä ihmettä Päivin mielipiteet homoseksuaalisuudesta (joista muuten monet suomalaiset ovat samaa mieltä) tähänkin keskusteluun kuuluu? Nyt keskustellaan ravintoloiden aukioloajoista, eikä Päivin henkilöstä. Yrität kerätä säälipisteitä ja kiihottaa samalla yleisöä mukaan tähän adressipelleilyyn ja hypetykseen. Se on vain kylmä fakta, että jos kansa ei käytä rahojaan juottoloissa istumiseen, niin ne samat rahat siirtyvät johonkin kansantaloudellisesti fiksumpaan käyttöön, joltka eivät aiheuta alkoholin mukanaan tuomia kansanterveydellisiä haittoja. Esimerkiksi parempaan pukeutumiseen, matkusteluun, asumisen tai vaikka ruokaravintoloihin. Olet selvästikin pelkkä kiukkuinen ravintoloitsija, joka yrittää puolustaa alkoholistien selkänahasta repimiään voittoja, etkä yhtään sen enempää.
|
Vastaukset
Nomolos |
#1514 Re: Re: Re: Re: Re: Vakava huomautus ylläpidolle2012-02-22 10:54:29#1498: - Re: Re: Re: Re: Vakava huomautus ylläpidolle Ne mielipiteet liittyvät tähänkin olennaisesti siten, että kun ne muistaa, voi huoletta tässäkin asiassa sanoa, ettei ole arvon ministeriltä ensimmäinen kerta, kun hän olisi tekemässä sellaisten ihmisten elämistä vaikeampia, joista hän ei hirveämmin välitä. Yhteiskunnallinen hyöty, on lähinnä vain eltaantunutta kermaa kakun päällä siinä pelissä. Joo, keskustellaan vain aukioloajoista, mutta muistutan, että viittaukset TV:n homoiltaan jossa Räsänen mielipiteitään laukoi, ei ole henkilöön puuttumista, vaan hänen sanoihinsa, joten turhasta asiasta syytit. En kerää mitään "säälipisteitä", vaan kirjoitan tämän adressin kommentointiosiossa, koska se minua sattuu huvittamaan. Agendani on, kyseenalaistaa usealla tasolla Suomalaista epäonnistunutta ja haittoja aiheuttavaa päihdepolitiikkaa, josta tämä alkoholiin liittyvä baariaukioloaika-asia, on vain yksi pieni osa.
Kylmästä faktasta sanon sinulle sen, että jos ei baareja ole, niin sitten (ainakin päihdeongelmaisten) raha menee Vironlautalle tai ALKO:on. (Menneisyys osoittaa, että kiristyvä alkoholilainsäädäntö lisää kirkkaiden viinojen juontia, joten se todennäköisesti pahentaisi vain maame alkoholiongelmaa, joka aiheutettiin edellisellä kieltolailla, jonka jälkeen vasta 90-luvulla miedon oluen myynti ohitti jälleen kirkkaan viinan myynnin.) Voi se toki se raha mennä vaikka veliVenäläiselle, jos hieman lisää kiristetään, kuten tupakkalain kanssa tehtiin ja seurauksena on ollut lisääntyvää savukkeiden salakuljetusta, kuten tässä lainauksessa muutaman päivän takaa: " Tulli: "Poikkeuksellinen tapaus
Jättimäärä savukkeita salakuljetettu Venäjältä"Linkki: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012021715206335_uu.shtml
Nuo hupaisat väittämäsi minusta kirjoitelmasi lopussa, olivat muuten täysin väärin. Kirjoittelen edelleenkin tässä aiheessa, koska se kiinnostaa minua, eikä työpaikkani ole lähelläkään palvelualoja. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45687 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2328 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
369 Luotu: 30.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
138 Luotu: 07.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
196 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
199 Luotu: 03.07.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
94 Luotu: 10.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20898 Luotu: 20.03.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1763 Luotu: 12.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
180 Luotu: 30.06.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3603 Luotu: 10.09.2021
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
27 Luotu: 10.07.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
214 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
221 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
252 Luotu: 18.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10631 Luotu: 09.06.2025
Jyri Possusta perinteisempi Yrjö
11 Luotu: 05.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
20 Luotu: 02.07.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
285 Luotu: 26.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1466 Luotu: 16.06.2025