Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Musiikki on kaunis asia |
#12 Re:08.04.2012 10:08Tämä Juri-juttu tuli yllätyksenä huolimatta siitä, että olen mielessäni ollut eri mieltä Jurin tavasta ilmaista asioita tai oppilaan suusta kuulemiani juttuja ja epäkohtia, jotka lapsikin on ymmärtänyt epäkohdiksi.Niitä selvästi on, mutta en tiedä tarkemmin.Mitä koulussa oikein on meneillään???? Toiseksi käsittääkseni ensimmäiselle luokalle pääsee ilman testejä? Olenko oikeassa? Ja kolmannelle testin läpäisseet halukkaat lisäoppilaat.Jos näin on, niin ensimmäiselle pyrkivien mukaan saattaa ajautua aika kirjava joukko vanhempien tahdon mukaan aloittavia ja ei niin musikaalisia/innokkaita -oppilaita.Se näkyy tulevaisuudessa oppilaan käytöksessä.Häiriköidään tunnilla eikä paneuduta musiikin opiskeluun. Jos menettelytapa on päästä musiikkiluokalle edellämainittu i, niin siinä on ensimmäinen epäkohta, jolle pitäisi tehdä jotain! Juri on varmasti siinä oikeassa, että työrauha pitäisi luokassa olla kaikille oppilaille.En tosin tiedä miten työrauhaa ylläpidetään.
Lapseni on tyytyväinen Jurin opetukseen ja näen itsekin sen paneutumisen, että hän elää musiikista ja antaa kaiken itsestään.Asioiden selvittely vaatii perinpohjaisen selvityksen ja oikeutta itsekin odotan kaikkia osapuolia kohtaan ja jään odottamaan mitä jatkossa kuullaan.
|
Vastaukset
Vieras |
#70 Re: Re:2012-04-10 11:21:33#12: Musiikki on kaunis asia - Re: Oppilaat valitaan ensimmäiselle luokalle testien perusteella ja kolmannelle luokalle (uusien testien perusteella) muutama halukas lisää. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10026 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
39658 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
642 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
482 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
347 Luotu: 14.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
625 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20783 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
62 Luotu: 13.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
950 Luotu: 08.03.2024
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
790 Luotu: 02.06.2025
Lastenosteopatian puolesta
794 Luotu: 21.05.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
172 Luotu: 22.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1683 Luotu: 01.05.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
41 Luotu: 12.06.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
40 Luotu: 09.06.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
719 Luotu: 13.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2748 Luotu: 08.04.2024
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1134 Luotu: 16.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
152 Luotu: 30.05.2025