Irtisanoutuminen Hurtigin kaltoinkohtelusta
Kommentoitu viesti
Timo Aho Adressin tekijä |
#177 Adressin keskustelusta04.05.2012 09:39Pyydän keskustelijoita puolin ja toisin pohtimaan, mitä tänne kirjoittaa. Tämä on adressi ja tänne sopivat adressiin liittyvät suorat kommentit tai kysymykset. Sen sijaan täällä ei ole tarkoitus pitää palopuheita tai huudella nimimerkin takaa mitä tahansa loukkauksia. Vapaampaa keskustelua varten on olemassa Suomi24-foorumi. Kärkevimpien kommenttien kirjoittajia kehotan kirjoittamaan reilusti omalla nimellä. Jos ei tähän ole valmis, on parempi jättää kommentti lähettämättä. Erityisesti jos jollakulla on jotain hampaankolossa minun toiminnastani esim. hengellisessä mielessä, kehotan ottamaan Kristuksen kirkkolain mukaisesti minuun suoraan yhteyttä: http://www.kotimaa24.fi/oma-sivuni?view=profile&uid=4795 Minulla on adressin luojana mahdollisuus poistaa keskustelun viestejä. Saatan turvautua siihen laajastikin, jos koen keskustelun jatkon asiattomaksi tai halveksuvaksi. |
Vastaukset
Timo Aho Adressin tekijä |
#180 Re: Adressin keskustelusta2012-05-04 10:22:49#177: Timo Aho - Adressin keskustelusta Siivosinkin keskustelua saman tien. Haluan antaa adressin allekirjoittajille "allekirjoitusrauhan". Yritin olla tasapuolinen ja poistaa eri kantoja esittävien ylilyöntejä. Jos koet että keskustelussa on vieläkin loukkaavia, syyttäviä tai muuten asiattomia viestejä, ota yhteyttä minuun mielellään sähköpostitse. |
Ihmettelijä |
#186 Re: Adressin keskustelusta2012-05-04 11:43:22#177: Timo Aho - Adressin keskustelusta Aina painotetaan että pitäisi saada keskustella enemmän. Olin mielestäni kommentoinut adressia, sen leveää sanamuotoilua ja mihin se mahdollisesti johtaa. Irtisanoudutaan negatiivisesta kirjoittelustakin. Ajattelin että Johannasta tehdään pyhimys jota ei saa missään muodossa kritisoida. Se johtaa sitten siihen että hänen tutkimustakaan, tai lähinnä toimintatapoja, ei saa kritisoida. Pelkäsin että se johtaa keskustelun tukahduttamiseen ja sensuuriin. En kuitenkaan odottanut että se toteutuu näin äkkiä. Soisin adressin tekijälle vähän kypsyyttä, että hän kestäisi keskustelun jossa kaikki ei ole samaa mieltä hänen kanssaan. En ymmärrä miksi jollakin olisi hengellisessä mielessä jotakin hampaankolossa hänen toiminnasta. Kuulostaa kuitenkin itsevarmalta uhittelulta kun kehottaa ottamaan suoraan yhteyttä. Jos joku haluaa kirjoittaa julkisesti hän kestäköön julkiset palautteet. "Mutta jos sinun veljes rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahden kesken yksinänsä. Jos hän sinua kuulee, niin sinä olet veljes voittanut." En koe että adressin tekijä rikkoo minua vastaan vaikka hän kirjoittaisi julkisesti nettiin mitä vaan. Ei hän tunne minua enkä minä häntä. Voin, sen sijaan, vastata julkisesti hänen julkisiin kirjoituksiin. Luther, esim., vastasi julkisesti sen ajan kirkonmiesten julkisiin linjauksiin. Tuskinpa kävi kaikkien luona ensin puhuttelemassa ennen kuin vastasi julkisilla kirjeillä. Kaipaako adressin tekijä suoria yhteydenottoja että voi seuraavaan Kotimaa24-blogiin kirjoittaa että 'Hoitokokoukset elää!'?
En hyväksy että JH:ta kiusataan. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
365 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51072 Luotu: 02.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
54 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1088 Luotu: 25.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
400 Luotu: 21.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
342 Luotu: 29.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
868 Luotu: 14.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
940 Luotu: 17.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11078 Luotu: 09.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
243 Luotu: 29.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
164 Luotu: 03.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
51 Luotu: 22.07.2025