Irtisanoutuminen Hurtigin kaltoinkohtelusta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#276 Re: Re: Re: En voi allekirjoittaa14.05.2012 12:18#274: No signerature - Re: Re: En voi allekirjoittaa Ikävä jos koet sinun kiusaamisena sen että en pidä naispappeutta harhaoppina, minä en koe kiusaamisena sitä että sinä pidät minua harhaoppisena. Suon sen sinulle. Raamattu on ilmoituksessaan aivan muuta kuin naispappeus. En koskaan kyllä ole pitänyt yhden asian liikkeitä opillisesti puhtaina, mutta siltikin niitä tarvitaan jostakin syystä, ehkä niiden yksi tarkoitus on kirkastaa Jumalan sanaa meille kaikille yksinkertaisuudessaan Jeesuksen pelastustyön kautta. Minulle ainakin nämä yhdenasian liikkeet ovat varoituksena Raamatun putkinäköiseen tulkintaan, Raamattu sanoo seurakunnan kaitsijan olevan yhden vaimon mies, tämä on näin. Oletko varma että tuolla tarkoitetaan juuri sukupuolirooliin sidottua henkilökuvaa, voisiko tuon kirjoittaa myös yhden miehen vaimo? Eikö täten pitäisi tulkita myös Kristuksen kirkkolakiakin niin että se koskee vain veljiä(miehiä), siinä ei puhuta naisista mitään. On paljon muitakin kohtia että naista ei huomioida vaan miehinen näkökulma on päälimmäisenä. Poikkeuksena on Jeesus, hänen opetuksissaan ei missään korostu mies tai nainen vaan molemmat ovat saman evankeliumin julistajia ja eteenpäin viejiä. Näin uskon tämänkin naispappeus asian Jumalan käsiin, evankeliumi on sama sukupuolesta riippumatta. Papinvirka on maallista, itseisarvona se ei ketään pelasta. Jos joku tuomitsee kadotukseen näin uskovan niin hän ottaa Jumalan osan, joka on väärin ja harhaoppista. |
Vastaukset
No signerature |
#277 Re: Re: Re: Re: En voi allekirjoittaa2012-05-14 14:17:53#276: - Re: Re: Re: En voi allekirjoittaa "Ikävä jos koet sinun kiusaamisena sen että en pidä naispappeutta harhaoppina" En koe kiusaamisena sitä, että et pidä Raamatun vastaista naispappeutta harhaoppina. Koen kiusaamisena sen, jos minua yritetään kiusaajaksi leimaamisen uhalla vaatia pitämään uskovaisena ja jopa tervehtimään Jumalan terveellä naispappeuden kannattajia. Uskon Raamatun sanaan: "Jokainen, joka harhaelee ja ei pysy Kristuksen opissa, ei hänellä ole Jumalaa... älkäät... häntä tervehtikö. Sillä joka häntä tervehtii, hän on osallinen hänen pahoista töistänsä." (2. Joh. 9, 10, 11.) Mielestäni ihmisoikeuksiini kuuluu se, että saan elää elämääni pitämättä naispappeuden kannattajia uskovaisina ja jättää tervehtimättä heitä Jumalan terveellä. Mielestäni velvollisuuteni ei ole tulla naispappeuden kannattajien Raamatun vastaisista opetuksista osalliseksi noudattamalla heidän keksimiään Jumalan terveellä tervehtimispakkoa ja uskovaisenapitämispakkoa. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
365 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51072 Luotu: 02.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
77 Luotu: 12.08.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
54 Luotu: 07.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1088 Luotu: 25.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
400 Luotu: 21.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
342 Luotu: 29.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
868 Luotu: 14.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
940 Luotu: 17.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11078 Luotu: 09.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
243 Luotu: 29.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
164 Luotu: 03.08.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
51 Luotu: 22.07.2025