KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Kommentoitu viesti
Mira Tolvanen Vieras |
#14 Kissojen puolesta06.12.2010 11:49Olen toiminut kissojen ensikotina. Kirjoitin edellisenä kesänä ensikotien puolesta jutun aamulehteen. Toin esille ensikotien ongelmia. KKYn toimintaa ei valvo mikään instanssi, joten ensikotien toimintakin voi välillä olla villiä. Ensikotien pitäminen on toki yhdistykselle edullisin vaihtoehto, vaikka se rasittaa ensikodin kukkaroa melkoisesti. Tapetit, patjat, sähkölaitteet joutuvat koetukselle. Näistä ensikoti ei saa mitään korvausta. Yhdistys pesee kätensä vastuusta. Ensikotina voi toimia ihminen jonka hoivissa jopa kuolee yksilöitä puutteellisen hoidon takia. Kerrostalossa ensikoti voi aiheuttaa melkoista ympäristöhaittaa haisemalla koko rapussa. Tällainen toiminta ei ole eduksi yhdistykselle. Ensikoteja tulisi kouluttaa tehtävään ja ihmisten valmius kissojen hoitamiseen pitäisi jollain tavoin varmistaa!!!! Osaavia ja kokeneita ensikoteja on vaikea saada. Kissatalossa taas voisi toimia asiantunteva henkilökunta joka takaisi kissoille parasta mahdollista hoitoa. Kirjoitettuani jutun lehteen minua ei enää hyväksytty viralliseksi ensikodiksi yhdistykseen. Hallituksen puheenjohtaja ei hyväksy toimintaani, koska olen tuonut mielipiteeni julkisesti esille toivoen ensikodeille parempaa tukea. Ensikodit tekevät suuren työn, mutta sitä ei arvosteta. KOska ensikodeista on pula toimin edelleen ensikotina vaikka en olekaan saanut hallituksen siunausta asiasta. Meitä on yhdistyksessä kissojen etuja ajavia ihmisiä pieni joukko ja yritämme pelastaa muitakin kuin kotikissoja. Kissojen kesyttäminen voi joskus viedä jopa puoli vuotta. Tämä tulee yhdistykselle tietenkin kalliiksi, mutta itselleni se on hyvin palkitsevaa kun onnistuu haastavassa tehtävässä. Mitä lyhyemmän ajan kissa on yhdistyksellä sitä halvemmaksi kisu tulee. Yhdistyksen rahastonhoitajalle maksetaan tuhansia euroja palkkaa vuodessa. Yhdistyksen puheenjohtaja ei ole ollut innostunut kissatalon perustamisesta. Rahaa yhdistyksen tilillä on satoja tuhansia. Rakkaat ihmiset liittykää yhdistykseen ja tulkaa sankoin joukoin maaliskuussa äänestämään uutta hallitusta!!!!! Yhdistyksen tulee voida uusiutua ja enemminkin laajentaa toimintaansa kuin supistaa sitä!!! Kissojen puolesta, |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#225 Re: Kissojen puolesta2010-12-10 15:02:38#14: Mira Tolvanen - Kissojen puolesta Mira Tolvanen oli yhdistyksen ensikoti, kunnes sanoutui itse irti tehtävästä 1.9.2009. Parin kuukauden päästä 1.11.2009 hän oli tulossa jo uudelleen ensikodiksi. Luottamus oli kuitenkin mennyt, joten hallitus päätti, että ei hyväksy uudelleen mukaantuloa. Tuskinpa Tolvanen on sen kummempi kissojen etujen ajaja kuin moni muu. Tuskin tämä yhdistys olisi toiminut vireästi vuodesta 1979, jos se olisi ollut kiinni pelkästään Tolvasesta. Hän oli myös allekirjoittanut hoitopaikkasopimuksen, jossa selvästi kerrotaan, mitä yhdistys edellyttää ensikodilta ja mitä yhdistys puolestaan korvaa ja mitä ei. Siinä ei luvata missään vaiheessa korvata asunnolle ja irtaimistolle tuotettuja vahinkoja, mikä on syytä ottaa huomioon, kun sopimuksen allekirjoittaa. Niistä on turha esittää vaatimuksia jälkeenpäin yhdistykselle. |
oppinut eläimistä paljon Vieras |
#361 Re: Kissojen puolesta2010-12-15 00:47:24
Eläimistä pitävänä kahden kissan omistajana olen sitä mieltä,että nyt on aika ottaa valta pois näiltä vuosikymmenestä toiseen hallitsevalta yhdistyshallitukselta.Järjestäytykäämme ja olkaamme yhtä tässä asiassa.Ihminen kun saa valtaa ja kun sitä on niin varsinkin eläimiin on hyvä kohdistaa vallan käyttöä ja näin viattomat eläimet joutuu kärsimään. Jäsen maksujen kautta rahaa on jatkamiseen täysillä,mutta kun ei ole enää kykyjä eikä haluja niin tässä on lopputulos. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45560 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10626 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1743 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
283 Luotu: 30.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
247 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
205 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
175 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20875 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
148 Luotu: 03.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025
Ei mastoa Kuussalonpuistoon – puolustamme lähiluontoa ja asuinympäristöämme Kangasalla
108 Luotu: 26.06.2025