Emme äänestä sukupuolineutraalia avioliittoa kannattavia
Kommentoitu viesti
Vieras Vieras |
#549 Re: Re: Re: Re: sori nyt vaan mut..06.12.2010 14:19#545: Vieras - Re: Re: Re: sori nyt vaan mut.. Uimahallihomoista vielä sen verran, että miksiköhän on muodostunut sellaisia alkulttuureja, joissa homot tapaavat toisiaan uimahalleissa, hmm hmm? Olisko syynä se, ettei homoja ja heidän seksuaalisuuttaan ole hyväksytty samalla lailla kuin heteroilla? Jos hetero on halunnut seuraa, hän on voinut mennä ihan heterobaariin nuolemaan toista heteroa julkisella paikalla. Homobaariin meno on ollut ihan toisen luokan julkilausuma kuin heterobaarissa istuminen. Mitäpä jos tehtäis homoudesta ihan evvk-asia, jossa homoja kannustetaan elämään - aivan niin - sitoutuneessa parisuhteessa sen sijaan että harrastetaan pikapanoja ventovieraiden kanssa puistossa tai uimahallissa ettei vaan kukaan näe että homobaarin ovi käy ja otsassa on ikihomoleima, joka vaikeuttaa esimerkiksi kyseisen henkilön työllistymiseen. Onneksi tilanne ei ole nykyään enää näin synkkä ja homotkin pystyvät vähitellen elämään normaalia elämää. Joka tapauksessa on todella naurettavaa ensin tehdä kaikkensa, että homojen pariutuminen, seksinhankinta ja sitoutuminen parisuhteeseen olisi mahdollisimman hankalaa ja sitten itkeä siitä seuraavia lieveilmiöitä. |
Vastaukset
Vieras Vieras |
#551 Re: Re: Re: Re: Re: sori nyt vaan mut..2010-12-06 16:45:03#549: Vieras - Re: Re: Re: Re: sori nyt vaan mut.. Joka tapauksessa on todella naurettavaa ensin tehdä kaikkensa, että homojen pariutuminen, seksinhankinta ja sitoutuminen parisuhteeseen olisi mahdollisimman hankalaa ja sitten itkeä siitä seuraavia lieveilmiöitä. Onko mielipiteesi, että vapauttamalla homot vanhemmuuteen, vältytään julkisilta lieveilmiöiltä? Onko lasten asia käynyt ollenkaan mielessäsi? Mielestäni, jos ei osaa käyttäytyä julkisesti, miten voisimme koskaan luottaa, että he voisivat toimia vanhempina, kun heihin ei kohdisty minkäänlaista valvontaa? Ei homojen käytöstä paranneta sillä, että saavat olla vanhempia. Jos yhteiskunnan normit eivät ole selvät, siihen pitää reagoida ja tiukentaa valvontaa varsinkin tilanteissa, joissa heistä on uhkaa lapsille. Nauhoittavat valvontakamerat vielä 90-luvulla pesutiloissa oli tehokas keino ja nauhoitteet helppo perustelu porttikielloille. Nyt jotkut haluavat vartijatkin pois uimahalleista. Itse poistaisin Yrjönkadulta ne lemmenhuoneina pidetyt lepotilat ja alistaisin nekin tilat valvonnalle. Lasten alistaminen tuollaiselle kokeilulle olisi yhteiskunnallista taantumista ja vertauskuvallisesti silloin pyyhkisimme lasten oikeuksilla sitä tässä aiheessa kovasti esillä pidettyä anusta. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50973 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
385 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
160 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1058 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
309 Luotu: 03.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
266 Luotu: 10.08.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
41 Luotu: 12.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
210 Luotu: 23.06.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
236 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
309 Luotu: 07.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
33 Luotu: 07.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
855 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11065 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
929 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
127 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022