Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Mönkkösen Irma |
#783 Salaliittoko se tämä olikin?14.06.2012 16:50Niin että sitä minä tässä vaan, että kun nuo narsissit tosiaan tallattiin, niin nythän se vasta selvisi, mitä siinä oli taustalla. Luulin aluksi, että se oli vaan tuo Urpo-mieheni juovuspäissään tuupertunut kukkasten päälle, mutta aloin tässä pohtia tarkemmin. Olin nimittäin käynyt kuuntelemassa musiikkiluokalla opiskelevan tyttärentyttärentyttärentyttäreni nokkahuilukonserttia edellisiltana, ja siellä taisi olla ovella kuvaamassa Vaasan kaupungin virkamies. Kaikista kävijöistä ottivat kuvat ja sormenjäljet. Ja nyt kun mietin, niin minua taisi seurata sellainen virka-auto, jossa oli kyydissä pari aurinkolasipäistä kateellisen ja narsistisen näköistä virkamiestä. Siellä ne kyttäsivät. Ja seuraavana aamuna oli narsissit nurin. Ja nyt kun muistelen, niin kukkapenkistä löytyi avaimenperä, jossa luki "Vaasa - virkamiesten viimeinen paikka auringossa". En sitä silloin tajunnut. Tässä on kuulkaa systemaattinen vaino kyseessä. Valtava virkamieskoneisto on valjastettu tuhoamaan musiikkiluokat ja kaikki, jotka niihin uskovat. Mieheni Urpo - silloin kuin ei makaa kukkapenkissä - oli kerran seminaarimatkalla tavannut erään virkamiehen ja kysellyt, miten niihin hommiin pääsisi. Virkamies oli vastannut, että ehdottomia vaatimuksia ovat kaunaisuus, pitkävihaisuus, epäoikeudenmukaisuus ja narsismi. Ei Urposta olisi ollut siihen. Pyövelimiehelläni kun on kuitenkin kultainen sydän. Ja nyt tässä valkenee toinenkin asia: olin ostamassa Gevaliaa Prismasta ja tapasin siellä ystäväni Hjördiksen, jolle kehaisin, kuinka hienosti tyttärentyttärentyttärentyttäreni soittaa nokkahuilua. Heti kuulkaa siellä valvontakameran salama välähti ja vieressä seissyt mies kirjoitti jotain mustaan muistikirjaan. Ja yöllä, kun kävin keittiössä juomassa, omenapuuta järsi valtava jänis. Se oli niin iso, että ei voinut olla oikea. Luulen, että se oli jänikseksi pukeutunut virkamies. On se kauheaa, kun meinaavat nuo musiikkiluokat lopettaa. Mieheni Urpokin katosi pari päivää sitten. Aina kun hänen kännykkäänsä soitan, sanoo vaan olevansa lakossa Vaasan musiikkiluokkien puolesta. Nyt menen pystyttämään soputeltan ja valvon hiilihanko kädessä koko yön vahtimassa pihaa, sillä kyllä sieltä virkamiesten kosto tulee. Yksi virkamies söi mansikatkin viime kesänä. Sellainen piikikäs ja tuhiseva. Tyypillinen virkamies. |
Vastaukset
Vieras |
#786 Re: Salaliittoko se tämä olikin?2012-06-14 17:36:08#783: Mönkkösen Irma - Salaliittoko se tämä olikin? Kiitos tiedoista :). Pitää ehdottomasti alkaa tarkkailla just virkamiehiä. Sehän on selvää, että ei niillä muuta tekemistä olekaan kuin yhdessä suunnitella salaliittoja ja vaikka mitä kamalaa. Varmasti musiikkiluokat Vaasassa on niille todella raskas taakka kannettavana, joten ehdottomasti musiikkiluokat pitää ajaa alas. Ja jos yksikin opettaja vielä lähtee Onkilahdesta, niin se tulee tietysti aina olemaan rehtorin vika. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45343 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1709 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1456 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
714 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
273 Luotu: 26.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
233 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
186 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
136 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025