KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Kommentoitu viesti
valitus Vieras |
#317 valistus12.12.2010 11:47Olen nähnyt kirjoituksen paikkalislehdessä (aamulehti/Tamperelinen?) erään kissahoitajan kertomuksen siitä, kuinka vapaaehtoisesti hoitavien koteihin ängetään paikkojen puutteessa jopa toistakymmentä eläintä. Tämä kirjoitus ei kyllä millään tavoin valistanut positiivisesti. Samoin tässä foorumissa käydyt keskustelut antavat huonoa kuvaa KKYstä, vaikka ehkä valistus johonkin suuntaan näkyykin. Myöskään kissarutto ja kissatilan kohtalo ovat huono esimerkki valistuksesta, pannana pillit pussiinheti kun ensimmäinen epäkohta/vaikeus tulee eteen. Puhelin on kiinni, samoin Facebook ryhmä, nettisivuilla ei mitään tietoa tästä ulkokissojen päätöksestä, valistusta? Kissojen leikkaus ja rokotus ovat valistusta. Laikkautaako/rokotuttaako KKY jokaisen, ja siis JOKAISEN kissan, joka heiden käsien läpi menee? Myös löytöeläinten vastaanotto on jonkin sortin "valistusta". |
Vastaukset
entinen ensikotilainen Vieras |
#330 Re: valistus2010-12-12 16:31:24Niitä ensikoteja olisi paljon enemmän, jos asenteet ja kohtelu olisivat toisenlaista. Silloin ei tarvitsisi laittaa ruuhka-aikana liian montaa kissaa samaan ensikotiin. Tämä valistustyö puhutta, koska täällä on saanut lukea että varoja käytetään valistustyöhön muttei kuitenkaan ole osoitettu sitä varsinaista valistustyötä mistä maksetaan ja josta on kuitti olemassa. Toitotetaan vaan, että se on jokaisen ensikotilaisen ja sen joka vapaaehtoistyötä yhdistyksessä tekee, eihän siitä makseta!!. Eli yhtäkkiä se homma vyörytettiinkin niiden kontolle, jotka sitä jo tekevätkin eli ensikodit tekevät sitä valistustyötä luovuttaessaan kissan uusille omistajille, eikä siitä valistuksesta tule kuluja. Kissojen leikkauttamispäivät ovat todella hyvä asia ja niihin panostaminen. Mutta eikö voisi olla muutakin? Esimerkiksi kouluissa pitää oppilaille valistusta siitä mikä kissa on miten kissoja pitää kohdella etc nyt vain näin esimerkin omaisesti. Joo, resurssipula...mutta ei tartte ihmetellä yhtään miksi on. Minä pidin kiinni siitä, ettei minulta lähtenyt yksikään kissa ainakaan madottamatta ja rokottamatta, sekä luovutukseen liittyi leikkausvelvoite ja se oli luovutuspapereissa kirjallisena johon kissanottaja allekirjoituksellaan sitoutui.
|
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
4560 Luotu: 27.04.2025
Virkistys- ja lähimetsien hakkuut pois Vaasan metsäsuunnitelmasta
233 Luotu: 12.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
179 Luotu: 11.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1865 Luotu: 22.03.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
246 Luotu: 29.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20573 Luotu: 20.03.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
662 Luotu: 01.04.2025
Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
110 Luotu: 14.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1591 Luotu: 10.12.2024
Turvallisuutta Malminkartanonaukioon - lisää valvontaa Alepan alueelle
102 Luotu: 11.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1508 Luotu: 01.05.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
771 Luotu: 13.03.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
474 Luotu: 04.05.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
128 Luotu: 07.05.2025
Vesannontie /Seututie 552 Keiteleellä turvalliseksi kevyen liikenteen väylällä
60 Luotu: 15.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
56 Luotu: 13.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
63 Luotu: 08.05.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11379 Luotu: 03.02.2025
Oikeudenmukaiset ja yhdenvertaiset koulutilat Alasenjärven koulun oppilaille
506 Luotu: 09.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
450 Luotu: 19.04.2025