Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#1657 Saman kokenut.11.12.2012 20:51#1656: - Re: Re: Re: Re: Re: Jurin puolesta Swanljungin sotilaalle Olen kokenut tämän ihan saman, eli parempi duuni nyt huomattavasti parempien esimiesen alaisuudessa kuin aiemmin mainitut. Oikeasti ihmiset, vahtamalla paranee. Tämä ei ole oppilaiden tms. etu, mutta jos esimiehet eivät osaa katsoa peiliin, niin pelastakaa oma nahkanne. Se on kuitenkin loppuviimeinen kaikkien kannalta edullisinta. |
Vastaukset
No comment |
#1673 Re: Saman kokenut.2012-12-16 13:24:59http://www.vaasalaisia.info/keskustelu/index.php?topic=2795.msg116332#msg116332 Henkiselle väkivallalle on ominaista kielteinen kohtelu henkilöä kohtaan, sen jatkuvuus, toistuvuus, systemaattisuus ja v a l l a n k ä y t t ö. Tutkimuksten mukaan henkinen väkivalta johtuu k a t e u d e s t a, mustasukkaisuudesta, a l i s t a m i s r i i p p u v u u d e s ta, vallanhalusta, e p ä k y p s y y y d e s t ä tai o s a a m a t t o m u u d e s t a. (Vartia & Perkka-Jortikka 1994). Jos syntipukki suostuu rooliinsa, työyhteissössä "on kaikki hyvin". Kokonaan eri asia on, miten syntipukiksi valittu työntekijä voi. Ongelmat korostuvat, jos syntipukki ei suostu rooliinsa, jos hän ei aina toimi väärin, e i t e e (työnsä, lasten kannalta) huonoja päätöksiä, hänellä on v a h v a a m m a t t i t a i t o ja k o r k e a m o r a a l i. Työpiakkakiusaamisen tavoitteena on työntekijän "erottaminen" työyhteisöstä. Ongelma pahenee merkittävästi, kun syntipukin roolissa oleva o t t a a o n g e l m a n p u h e e k s i. (Työnantajan ohje oli Jurille, et menneistä ei saa puhua.) Esimiehen kieltäytyessä kommunikaatiosta, ohjeiden mukaan työntekijän edellytetään ottamaan asian puheeksi esimiehen esimiehen kanssa. Tällöin työntekijä menettää esimiehen luottamuksen täydellisesti ja syyttää tätä lojaaliuden ja työnjohto-oikeuden rikkomisesta. Tyypillinen esimiehen toimintatapa ohje on, ohareita ei sallita. Hänelle k a i k k i v u o r o v a i k u t u s y h t e i s ö n u l k o p u o l e l l e merkitsee sääntöjen loukkaamista. Viranomaisen ohjeiden noudattaminen merkitsee kiusaajalle tämän joutumista kiusaamisen ja vainon kohteeksi. Asetelma kääntyy päälaelleen. Työntekijä jää tilanteessa yksin. Kukaan ei uskalla puolustaa häntä, koska pelkää menettävänä toimeentulonsa. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
289 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51067 Luotu: 02.06.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
171 Luotu: 09.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
274 Luotu: 10.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
400 Luotu: 21.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
316 Luotu: 03.07.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
75 Luotu: 12.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1088 Luotu: 25.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
52 Luotu: 07.08.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
222 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
341 Luotu: 29.07.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
866 Luotu: 14.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
939 Luotu: 17.07.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
857 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11077 Luotu: 09.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
312 Luotu: 07.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
243 Luotu: 29.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
269 Luotu: 10.08.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
161 Luotu: 03.08.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
441 Luotu: 22.05.2025