Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
tuki ry-läinen joskus |
#1868 Tulevaisuus?13.02.2013 15:50Alunperin, kun musiikkiluokat on perustettu Vaasaan (ja muuallekin Suomeen), on tarkoitus ollut, että mus. opintoja olisi voinut jatkaa yläloulussa ja musiikkilukiossa. Ja nimenomaa tavoitteellisesti. Vaasa kun on mukamas koulutuskaupunki, olisi rehtoreiden ja kouluviranomaisten jo ajat sitten hetätä ja ottaa vastuu asiassa. Miten mahtavat,tasokkaat kuorot ja orkesterit nyt olisikaan Vaasassa. Tänne olisi varmasti ollut tulossa maakunnasta lahjakkaita nuoria musiikkilukioon. Nyt monet joutuvat lähtemaaä, jos pääsevät Helsinkiin tai Kaustisille. Alakoulun musiikkiluokkien kuoro oli tunnettu ympäri Suomen. Musiikkitunteja käytiin kuuntelemassa eri oppilaitoksista (Jyväskylä, Heisinki, Lahti). Artikkeleita on alan lehdissä ollut paljon. Jurin "alaisuudessa" olisi ollut mahdollista saada vaikka opetusharjoittelupaikka tuleville opettajille. Yhteistyä Sibelius Akatemian kanssa olisi ollut mahdollista. Mutta mitä tekevät rehtorit, kouluviraston päälliköt (kaupungin päättäjillä ei mitään tietoa, tuskin kiinnostustakaan asiasta)! EI VOIS VÄHEMMÄN KIINNOSTAA!!! Niikö? Pääasia näyttää olleen, että saadaan innokas työntekijä pois. Eipä joudu itse mukaan ainakaan ylimääräiseen työntekoon. Missä ovat olleet innostavat, kiittävät johtajat?!!!! Kenen on vastuu,jos mus luokat loppuvat. Varsinkin vähävaraisille perheille, joilla ei ole varaa Kuula-opistoon, se olisi todella suuri menetys. Tiedän, että ilman Jurin "tiukkaa" monipuolista,opetusta ja ohjausta moni nuori ei olisi "ajutunu" musiikkialalle. Kiitos Juri! |
Vastaukset
Vuosia tuki ry-läinen |
#1900 Re: Tulevaisuus?2013-03-14 03:48:10#1868: tuki ry-läinen joskus - Tulevaisuus? Entinen tuki ry-läinen minäkin!!!Tässä on miettistä niille joitka tuhosivat Jurin erittäin kunnioitettavan ELÄMÄNTYÖN!!! Edestänne löydätte !!!Tulevaisuus paljastaa ylettömän tyhmyytenne ja välipitämättömyytenne!!!Tuskin osaatte kuitenkaan hävetä ja olla pahoillanne!!! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45371 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10614 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1712 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1457 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
817 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
274 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
235 Luotu: 18.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
198 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
187 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
140 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
938 Luotu: 07.02.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025