Imetysoppaan saatavuus Äitiyspakkauksen mukana turvattava!
Perheillä on oikeus saada tietoa imetyksestä. Tämä oikeus on kirjattu Lasten oikeuksien sopimuksen 24. artiklaan, johon Suomikin on sitoutunut. Äidin oikeus saada tukea imetykseen on kirjattu myös neuvola-asetukseen. Perheet eivät saa enää vuoden 2011 äitiyspakkauksen mukana imetysopasvihkosta. Äitiyspakkauksen kaikki kirjallinen materiaali on korvattu yhdellä paperiarkilla, jolla odottava perhe saa listan www-osoitteita. Päätöksen on tehnyt Kelan äitiysavustusraati.
Imetyksen tuki ry kysyy, kenellä on kokonaisvastuu vauvojen ravinnosta. Äitiyspakkauksen ottaa yli 90 prosenttia ensisynnyttäjistä. Äitiyspakkaus on tähän saakka ollut kattavin imetystiedon jakelukanava ensisynnyttäjille. Kätilöliiton tuottama vihkonen 'Imetys - yhteisen matkamme alku' on laadittu luotettavaksi ensitieto-oppaaksi täysin uudessa elämäntilanteessa. Vihkosta ei ole netissä.
Vaikka ihanteena olisikin siirtyminen paperittomaan tiedonkulkuun, se ei aina ole paras ratkaisu.Vauvan kanssa tiedonhaku internetistä on käytännössä vaikeaa. Synnytyssairaalaan on helpompaa ottaa mukaan imetysvihkonen kuin sähköinen tiedonlähde. Kaikissa kodeissa ei ole tietokonetta, nettiyhteyttä ja tulostinta. Muutos heikentää erityisesti vähävaraisten perheiden oikeutta saada tietoa imetyksestä. Tiedon etsintä, valikointi ja lähdekritiikki kuormittavat vastasyntyneen vauvan perhettä liikaa.
Päätös on ristiriidassa viime vuosien suunnitelmallisen imetyksen edistämistyön kanssa. Tätä työtä ohjaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen Imetyksen edistämisen toimintaohjelma 2009-2012, jossa oletetaan Kätilöliiton imetysvihkosen tavoittavan äidit. Hoitotyön tutkimuskeskuksen näyttöön perustuvan Imetysohjauksen hoitosuosituksen (2010) mukaan perheiden saatavilla täytyy olla monipuolista imetysaineistoa, jota saadaan monella tavalla ja monessa yhteydessä. Tällä hetkellä imetystä tukevaa kaupallisesti riippumatonta terveysaineistoa ei ole riittävästi saatavilla. Neuvolat ohjaavat äitejä äitiyspakkauksen imetysvihkoseen nojautuen.
Suomessa äidit haluavat imettää ja he tietävät imetyksen edut. Vain yksi prosentti äideistä tavoittaa puolen vuoden täysimetyssuosituksen. Toiveiden ja todellisuuden ero on valtava. Imetysopas täytyy jatkossakin olla ensisynnyttäjien saatavilla kirjallisesti.
Johanna "Jossu" Leppäpuska Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1422 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3501 Luotu: 27.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
395 Luotu: 04.05.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
425 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20447 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
126 Luotu: 29.04.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1860 Luotu: 09.05.2022
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1706 Luotu: 22.03.2025
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
56 Luotu: 07.05.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1488 Luotu: 10.12.2024
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
550 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11337 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
683 Luotu: 13.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2506 Luotu: 15.07.2023
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1857 Luotu: 10.04.2025
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
595 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
19 Luotu: 08.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
17 Luotu: 08.05.2025