Luottotiedottomille Oikeuksia!
Ota yhteyttä adressin tekijään
Itsellä on edelleen luottotiedot huolimatta opiskelusta, opintolainoista, työttömyydestä ja sen jälkeen täysin ala-arvoisesta palkasta ensimmäisessä työpaikassa siivoojan. Onhan se elämä vähän ankeaa jos ei tee töitä tai opiskelee mutta jos se on vain väliaikaista. Itse elin ko. ajan hyvin suppeasti ja säästeliäästi ja nyt omista asunnon ,auton ja käyn hyvä palkkauksessa työssä. Turha sitä on itkeä jos ihan omaa tyhmyytään ja laiskuutta ei pääse elämässä eteenpäin.
Re:
#78: - Kuule: et taida tietää lainkaan kuinka monta meitä 90-luvun lamalaisia ilman omaa syytään edelleen kärsii. Älä nimittele laiskoiksi, itse maksanut nettotuloistani 1/3 14 vuotta. Koska korot, kulut ihme maksut nostaa ja nostaa.
Olen ollut yli kymmenen vuotta p...e auki ulosoton takia
Verkkopankkitunnukset
Onko se oikeasti niin, ettei välttämättä saa edes verkkopankkitunnukset jos on luottotiedoton? Jos on, niin vähintään tätä pitäis muuttua! Niitähän tarvitsee kaikkialla nämä vero.fi- ja kelan sivustoilla. Epäreilua ettei luottotiedottomat pääsevät yhtä helposti asioimaan edes näitä juttuja!
Re:
sairastumisen osalle voi itsensä vakuuttaa. Esim työkyvyttömyysturva tai lyhytaikanen työkyvyttömyysturva. Silloin kelan rahojen päälle saa valitun summan joka kk. Itse joskus vakuutin itseni juuri tälläisten tilanteiden varalta. Nyt saan vakuutusyhtiöltä 100e/työpäivä eli oin 2200e kuukaudessa + kelan normaalit korvaukset. vuoden päästä pitäisi olla työkykyinen ja sitten loppuu tuet ja maksut vakuutuksesta....
Se minkä takia liikennevakuutus pitää maksaa vuodeksi eteenpäin ja miksi kotivakuutusta ei saa, ovat ihan selkeitä asioita.
Luottotiedottomalle liikennevakuutuslaskut tulevat esim 4krt/vuodessa eli 3kk välein. Jos siitä jää lasku maksamatta, tulee huomautus, jos sitäkään ei maksa niin tulee toinen huomautus jne... Kuitenkin laki velvoittaa vakuutusyhtiöitä pitämään liikennevakuutuksen voimassa vaikka maksut olisivatkin myöhässä. Tarkoittaa käytännössä sitä, että lasku voi olla useamman kk myöhässä ja liikennevakuutus silti voimassa. Eli jos luottotiedottomalle myönnetään vakuutus samalla laskutusrytmillä ja hän ei laskua maksaisi niin ei voisi poikkasta vakuutusta. Tämänkin tilanteen ovat aikanaan aiheuttaneet ne ihmiset jotka käyttivät järjestelmää väärin, eli vakuutus myönnettiin, ei maksettu, vaihdettiin yhtiötä jne... koska pelokkeena ei toimi enää luottotietojen menetys.
Vapaaehtoisten omaisuusvakuutuksien myöntämisessä luottotiedottomalle, on aina todella suuri riski. Vakuutuspetosten yms tappioden riski kasvaa jonka vuoksi yhtiöt eivät näitä halua myöntää.
Re:
Tuttu tunne tuo kirjeiden avaamattomuus ja veronpalautusten menettäminen - itsellä oli sama homma usean vuoden ajan. Noh, sitten kun vihdoin sain kerrottua läheisille tilanteesta ja kavereiden kanssa avattiin kirjeitäni ja käytiin ulosottovirastossa, niin selvisi että tilanne ei lopulta ollut niin kamala ja lohduton kuin olin omassa päässäni päätellyt (4000€ velat olivat nousseet lähes 10000€:n suuruiseksi, ja se itsessään on aivan kamala ja kaamea järjestelmä). Niinpä sitten ulosottomiehen kanssa asiat sumplittiin ja sitten kun pääsin töihin niin aloin noita makseskella, ja nyt ensi helmikuun 27. päivä rekisteristäni puhdistuvat viimeisetkin "maksettu" -merkinnät.
Toki itsellä oli helppo näitä sitten lopulta hoitaa koska ei ollut elätettäviä ja sain kesken yliopiston hyvärahaisen työpaikan, jonka avulla ja makaroonikuurilla sain nuo vanhat velat hoidettua, en siis halua sanoa mitään "niskasta kiinni" -höpöhöpöä vaan enemmänkin todeta että omassa päässä noi asiat nousee liian isoiksi joten kannattaa koittaa vaan selvittää mitä noita on ja paljonko.
Re:
No oletpa myötätuntoinen, et voi tietää mistä syystä luottotiedot meni aina ei elämä mene niin kuin pitäisi virheitä tehdään ja onnettomuuksia sattuu älä siis tuomitse toista ole onnellinen että itse olet säästynyt onnettomuuksilta.
Pankit, vakuutusyhtiöt ja eläkevakuutusyhtiöt ovat laillistettuja huijareita. Oletteko selvillä siitä, että pankeille raha muuttuu RAHAKSI vasta sen jälkeen, kun olet nostanut sen ulos lainana! Näin, koska setelit muuttuivat arvottomiksi 1980 - 1990 silloin, kun rahan arvo irrotettiin kullasta. Nykysetelit ovat siis pelkkää paperia, jolla on helppoa perintätoimistojen, pankkien ja muiden moraalisia arvoja vailla olevien tahojen kiristää velkakierteeseen saattamiaan kansalaisia. Täysiä mafiosoja koko sakki.
Re:
Tässä adressissa ei ole kysymys opiskelijoista, joilla on joskus raha tiukilla. Tässä adressissa on kysymys virkamiesten huijaamista suomalaisista, jotka ovat korppikotkien vuoksi menettäneet omaisuuden. Harkitusti petoksen uhreiksi joutuneista.
Re:
#90: nimim 30v vakuutusalalla toiminut -
Hei kerro tuo Trafille, en ole luottotiedoton Trafin maksu myöhästyi päivän kun vaihdoin autoa ja olin juuri maksanut edellisen auton vakuutusmksun joten en tajunnut että uudesta autosta tulee maksu heti seuraavassa kuussa ja katsoin nettipostiin päivän liian myöhään maksoin siis vakuutuksen päivän myöhässä ja autollani oli jo liikennekielto. Siellä on siis selvästi täysin osaamatonta porukkaa mutta valta niillä on kuin kuninkailla. se mitä sanovat on kiveen kirjoitettu eikä vakuutuksen ottajalla ole mitään oikeuksia.
luottotiedoton
Itsellä jäi vuokran jälkeen 5€.Siinä vaiheessa oli pakko lopettaa työt missä viihdyin
Re:
Joo, nettiyhteydet saa kaverin tai sukulaisten kautta...mutta ystäväni ei saanut edes verkkopankkitunnuksia!!! Ja nykyään niitä tarvitaan aika moneen paikkaan, että pystyt asioimaan. Että tällänen pankki on Osuuspankki!
| This discussion has been closed. |