VR:n kaukojunayhteys säilytettävä Kirkkonummella
Ota yhteyttä adressin tekijään
Asun Kirkkonummella ja työpaikkani on Turussa!
Toimiva junaliikenne oli osasyy valitessani asuinpaikaksi Kirkkonummen. Nyt jään vain katsomaan ohimeneviä junia ja joudun matkustamaan maanteitse junaradan vierellä päästäkseni junan kyytiin. Älkää unohtako Luomaa ja Mankkia, rantaradan käyttäjiä karsitaan nyt kovalla kädellä.
Opiskelijana olen hyödyntänyt Kirkkonummella pysähtyvää VR-junayhteyttä monipuolisesti: 2014-2015 kävin Turun yliopistolla suorittamassa opintoja, Turkuun saapuva juna pysähtyi Kupittaan pysäkille josta alle 5 min. kävely oppilaitokselle. Vuonna 2015 ryhdyin käyttämään Turku-Helsinki-junaa matkatessani Kirkkonummelta Pasilaan (matka-aika 25 minuuttia) ja Leppävaaraan (matka-aika 20 minuuttia). Valmistuessani lähivuosina olen vakavasti pohtinut Turkua yhtenä työpaikka-paikkakuntana johtuen toimivasta VR-junayhteydestä Kirkkonummelta.
Opiskelijalle joka asuu siuntiossa elintärkeä!
Onhan älytöntä,että pitäisi matkustaa edestakaisin Pasilaan tai Leppävaaraan päästäkseen Turkuun ja eikö Pasila ole lähellä Leppävaaraa,joten miksi juna pysähtyy Leppävaarassa.Sekä maksaahan bussikuljetus Karjaallekin.
Ei mitään järkeä!
Re:
Kertoisitko tarkemmin milloin mainitsemissasi ELSA-suunnitelmissa on tarkoitus edetä toteutukseen asti konkreettisesti, siis aikatauluja jne?
Wikipedian mukaan https://fi.wikipedia.org/wiki/ELSA-rata näitä ELSA-kuvioita on suunniteltu jo 1960-luvulta alkaen, vaan toteutus on ollut jotain aivan muuta...nykyinen taloudellinen tilanne ei välttämättä priorisoi ko. hankkeita automaattisesti jos olemassaolevaa infraa voidaan hyödyntää pitemmällä aikataululla, varsinkin jos käyttöaste on edelleenkin (nykyisenlaisesti) selkeästi positiivinen...mukaan lukien Kirkkonummen asema.
Mökkimatka Billnäsiin ympäri vuoden - vaihto Turun junaan Kirkkonummella ketterin vaihtoehto. Paluu Karjaalta Turun junalla Kirkkonummelle ja paikallisjunalla Kauklahteen.
ja Y-junakin lopetetaan - hölmöläisen touhua - kannetaan valoa ulos ja pimeyttä sisään.
Re:
Miten on mahdollista edes ajatella käyvänsä töissä / tai jos opiskelet pääkaupunki seudulla lähes kaikkien junayhteysten lopettamisen jälkeen? Puhumatakaan muutoksista välillä Kirkkonummi-Turku-Kirkkonummi. Päätöstä tehtäessä ei ole huomioitu ollenkaan kaikkia koko rataosuuden varrella asuvia ja työssäkäyviä ihmisiä joiden työpäivä pitenee tunneissa.
| This discussion has been closed. |
Viiden minuutin ajansäästö pelkkää teoriaa
Viiden minuutin säästö on täysin teoreettinen, se katoaa liityntäliikenteen tuomaan ajanhukkaan. Tosiasiassa palvelua supistetaan koska VR:n johdossa ei raideliikenteen perimmäistä tarvetta ymmärretä. Se ei ole nopein mahdollinen matka-aika pääteasemien välillä eikä junien mahdollisimman exklusiivinen status, vaan mahdollisimman monen asiakkaan tarpeiden palveleminen.
Ei voida puhua mistään matkustusmukavuudesta kulkuneuvoa vaihdettaessa suhteellisen lyhyiden matkojen aikana. Mieluummin sitten koko matka bussilla tai henkilöautolla. VR tekee itse itsestään tarpeettoman. Me veronmaksajat ja junalla matkustavat maksamme VR:n johdonkin palkat, pitäkää mielessä kenen palveluksessa olette.