Superfood
Ota yhteyttä adressin tekijään
Kevyttuotteet?
Re: Mummo meni mustikkaan turhaan
#41: marjastaja - Mummo meni mustikkaan turhaan
Koko tiedemaailma perustuu alkuperäisjulkaisuihin ja niiden objektiiviseen arvioon. Se, että yritys julkaisee omia "tieteellisiä tuloksiaan" kuulostaa siltä, ettei todellista näyttöä ole pystytty osoittamaan, jos mikään tieteellinen julkaisu ei ole suostunut niitä ottamaan lehteensä. Erilaisia terveyden, lääketieteen ja elintarviketeollisuuden tieteellisiä julkaisuja on kuitenkin maailmassa satoja, ja lehdet itse valitsevat alkuperäistutkimukset, jotka päättävät julkaista, ja näitä tutkimuksia voi lehdille ihan kuka tahansa Jorma ja Janne lähettää. Ei eviralta tarvitse kysyä, mitä tiedettä tekee tai mitä tieteellinen julkaisu julkaisee. Mainonnassa vain edellyttetään, että tieteellistä tietoa ainesosan hyödyistä on olemassa - osoita tuotteen hyödyllisyys, jos se kerran niin kiistaton on!
Re:
Enää sananvapautta tai informaation kulkua ei voida samalla tavalla kontrolloida, onneksi. Evira yrittää pysäyttää tämän positiivisen kehityksen ja nyky yhteiskunnassamme vallitsevaa läpinäkyvyyttä. EU:ssa myös EFSA yrittää hallita ja rajata terveysväittämien käyttöä. Saman aikaisesti hurjia uutiisia lääkealayritysten vallankäytöstä. Yhteiskuntamme on siinä pisteessä että jokaisen on otettavav vastuu omasta elämästään ja hyvinvoinnistaan ja eteenkin ennalta ehkäisevästi !
Re:
Vapaassa yhteiskunnassa asiakas päättää itse mikä tuote on hänelle sopiva, ei valtio. Hän päättää tämän vertaamalla tuoteitta ja _lukemalla_ ja ottamalla selvää niiden ainesosista. Uskon, että tämä tekee meistä älykkäämpiä kuin se, että vain luottaa siihen, että valtio tulee aina suojelemaan meitä pettymyksestä. Se ei ole realistista, eikä edistä oppimista/loogista ajattelua.
On mielestäni niin naiivia uskoa, ettei mainosväite olisi yhtään liioiteltu, ja ettei yritys yrittäisi jossain vaiheessa huijata meitä. Yritysten takanahan on ihmisiä! Jos olet vaikka ostanut tuotteen joka ei sitten toiminutkaan, niin sinunhan kuuluu olla vihainen sille yritykselle, eikä valtiolle! Sitä paitsi huono tuote tai epäreilu yritys ei vapaalla markkinalla selviä.
Uskon, että vapaa markkina luo parempaa taloutta, älykkäämpiä ja onnellisempia ihmisiä (koska on todennäköisempää, että jokainen saa tehdä työkseen sitä, mistä on aina unelmoinut). Loppupeleissä valtio ei pysty suojelemaan meitä kaikelta. Mutta voimme suojella itseämme hankkimalla tietoa.
Tämä on myös eräänlainen piiloverotuksen muoto.
T. Jorma
Re: Re:
Olet aivan oikeassa, kuluttajan täytyy olla monessa asiassa tietoinen. Kuitenkin vitamiinien, kivennäisaineiden ja lääkeaineiden toiminnan ymmärtäminen molekyyli-, solu- ja elimistön tasolla vaatii hyvin laajaa ymmärrystä biokemiasta, fysiologiasta ynnä muusta, ja voidaan ajatella olevan kohtuutonta jokaisen kansalaisen itse näitä asioita selvittää. Esimerkiksi tupakkaa markkinoitiin vuosikymmeniä terveellisenä, vaikka asiasta ei ollut olemassa mitään tutkimuksia. Meniköhän se homma ihan nappiin? Oletko sitä mieltä, että myös kaikkien apteekin reseptituotteiden täytyisi olla täysin vapaasti kaikille saatavilla ja näitä tuotteita saa käyttää miten kukakin mielii oman tietonsa rajoissa?
Kaikki ruoka vaikuttaa positiivisesti terveyteen
Evira voisi roolissaan avustaa pieniä tahoja saamaan tarpeeksi tieteellistä tutkimusta aiheesta, jotta ei vain isot yritykset pääsee markkinoille tuotteidensa kanssa.
Re: Kaikki ruoka vaikuttaa positiivisesti terveyteen
#60: - Kaikki ruoka vaikuttaa positiivisesti terveyteen
Ehdottomasti hyvä idea, että evira avustaisi riippumatonta tutkimusta. Sillähän on käytettävissään todennäköisesti myös isot tilat tuotteiden testaamiseen yms. niiden käyttöä voitaisiin laajentaa tutkimuskäyttöön. Tai jokin toinen instanssi, kuten THL voisi olla asiassa aktiivinen.
meneekö huonosti?
Re: Re: Re:
Olet oikeassa, kaikki ei osaa biokemiaa. Mutta ns. "maalaisjärki" riittää jo pitkälle. Jos käyttää järkeä, niin voi päätellä, että hyvistä luonollisista ruoka-aineista ei ole haittaa, mutta esim. lääkkeet ovat eri asia, joiden kanssa kannattaa olla varovainen.
En ole mikään äärioikeistoihminen, tottakai jonkinlaista sääntelyä tarvitaan. Mutta tämä kyseessä oleva lakiehdotus on AIVAN liikaa.
Re: Re: Kaikki ruoka vaikuttaa positiivisesti terveyteen
#61: - Re: Kaikki ruoka vaikuttaa positiivisesti terveyteen
Evira ei avusta riippumatonta tutkimusta, vaan tekee sitä itse. Evirahan on puoliksi myös tutkimuslaboratorio.
Re: Eikö mainontaa saa rajoittaa?
#24: Luomulija - Eikö mainontaa saa rajoittaa?
Tarpeeksi kun lyö vyffeä käteen niin mikätahansa hologrammiriipus on parhainta ikinä. Jopas täällä riittää tulevia höynäytettäviä.
| This discussion has been closed. |
Päätösvalta kuuluu kansalle.