Adressit.com

Animelle oma kanava!

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#26 Jun 21, 2010, 15:34

Uutiset ovat kaikille tarkoitettuja, päivittäisiä, kiinnostavia, tärkeitä ja kaikkikoskettavia informatipaketteja, joissa käsitellään enemmän, kuin vain yhtä asiaa.

Miksei uutisille ole täällä Suomessa olemassa yhtä kanavaa? Koska se ei olisi kannattavaa, kanavien ideana on kerätä mahdollisimman paljon kohdeyleisöä ja tarjonnan tulee olla laajaa. Siksi yle ja mtv3 ovat paljon katsotumpia kuin vaikkapa jim tai liv.

Animea tulee yhä televisiosta ja kyllä sitä katsotaan, mutta sille ei löydy mitään perusteluja, että se keräisi tuolla mitään suurta katsomoa. Samaahan voisi perustella millä genrellä tahansa.

 

 

Vieras#27 Jun 24, 2010, 12:56

Nyt vittu ernut oikeesti...

Vieras#28 Jun 24, 2010, 18:02

1. Anime on animaatiota. Kaikki, tai edes suurinosa japanilaisesta animaatiosta ei ole niin loistavaa, kuin mitä luullaan.

2. Aikuisille on piirrettyjä. MTV pyöritti aikoinaan Aeon Fluxia. X-menistä on eri ikäluokille versioita.  Tim Burton on tehnyt monia nukkeanimaatioita (Corpse Bride, Nightmare Before Christmas, Vincent.....)

3. Anime ei anna minkäänlaista kuvaa japanilaisesta kulttuurista, joka on kapitalistinen, konservatiivinen ja raaka. Itsemurhat tilastojen kärkipäätä ja onpa jopa oma sana työuupumuksen aiheuttamalle kuolemalle.

4. Tuollainen kanava ei kannattaisi.

ja lopuksi

5. Vain japanilaisten animaatioiden arvostaminen on köyhää ja kapeakatseista. Animaatioita on tehty ties kuinka pitkään ympäri maailmaa ja jokaisella kulttuurilla oma tyylinsä. Kannattaa maistella muitakin makuja.

Vieras#29 Jul 26, 2010, 22:19

Repeämis Pulju

Vittu repesin ku luin tän ei mitä paskaa oikeesti nyt vitun weeaboo pellet ne aivot käteen ja luuletteko oikeasti että me otakut jotain telkkaria kahdeltas :D mitä vittua menkee kattoo sitä pokemonia moro

Vieras#30 Jul 26, 2010, 22:56

Säästäkää rahaa ja muuttakaa japaniin. Päästään eroon teistä ja teille on animea kaikkialla. Tavallisilla ihmisllä olisi parempi olla ja teillä olisi parempi olla.

Vieras#31 Jul 26, 2010, 23:12
kaikkihan nyt bakabt.org:in tietää, siellä ne animut on, joita ei oo lisenssisöity. joka toope osaa animut netistä hakea.
Vieras#32 Jul 26, 2010, 23:22

Ihan kiva idea

Ihan kiva idea, mutta addressi olisi voitu kirjoittaa paljon asiallisemmin. Adressi ei vaikuta kovinkaan vakavasti otettavalta, kun se on täynnä yhdyssana- ja muita kirjoitusvirheitä. Tämän vuoksi jätän tämän addressin allekirjoittamatta.

Vieras#33 Jul 28, 2010, 15:36

Ernut

Jos se kanava tulisi, niin saisi kyl olla maksukanava, koska se tekisi muuten silkkaa tappiota.

Kaisa Seppälä#34 Oct 15, 2011, 16:54

Re: ....

#23: Markus Haapala -

Ei anime ole aina pornoa , jos et sitä tiennyt nii kannattaisi ettiä aiheesta vähän enemmän tietoa.  Monetkin animet ovat hyvin konservatiivisia ja jos kiinnostaa joitakin se anime porno niin se on sitten nimellä hentai.

hoshinootaku#35 Oct 15, 2011, 16:58

Re: voit mennä intokiinaan

-

lähe sinne into kiinaan paasaamaan otakuille niiden fanituksesta. Kaikilla on omat mielipiteet ja tykkäyksen kohteet. Jos sun mielestä otakut on niin kamalia niin mee helsinkiin puhumaan pressalle et hankkis sellasen lain et ei saa tykätä mistä haluaa, vaa pitää tykätä vaa siitä mistä ite sä tykkäät

Vieras#36 Aug 07, 2014, 18:45
Pakko
Vieras#37 Aug 10, 2014, 12:45
Hyvä idea mutta pakko sanoa: ei tarpeeksi "asiallinen" adressi hyväksyttäväksi. Pientä parantelua kirjoitusasuun niin tämä voisikin olla uskottava ja hyvä adressi joka mahdollisesti voitaisiinkin toteuttaa.
Kielioppi haltuun#38 Aug 10, 2014, 12:46

Re: Ihan kiva idea

JoJo#39 Aug 10, 2014, 18:37

Mainio idea. Tekijät saisivat tuottoa sekä katsojat tutustuttua uusiin sarjoihin tai vaikkapa animeen yleisesti. Tietysti kanavalla voitaisiin esittää myös Japanissa (eikä välttämättä pelkästään Japanissa) tuotettuja elokuvia, jotta kanavalle saataisiin muitakin katsojia kuin pelkkiä piirretyistä kiinnostuneita.

Vaikka ikävä kyllähän totuus olisi se, että loppujen lopuksi kanava ei tulisi saamaan tarpeeksi katsojia, ja koska menot tulevat olemaan huimat, se ei tulisi pysymään pystyssä kauaa. Mutta ainahan sitä saa toivoa.

Vieras#40 Aug 11, 2014, 05:23
Minusta ihan mahtava idea. Pääsee katsomaan jotain muutakin kun lapsille suunnattua animea.
Vieras#41 Sep 15, 2014, 18:23
Hieno idea, sillä animen seuraajia on koko ajan yhä enemmän ja enemmän. Animea on lisäksi vauvasta vaariin ikäluokille suunnattuna, jolloin sieltä löytyisi kaikille jotain. Kaikki anime ei todellakaan ole lapsille soveliasta, tai lapsille ymmärrettävää sisältöä, toisin kuin yleisesti luullaan!
Vieras#42 Sep 15, 2014, 18:25

Mahtava idea, suomessa ei tällaista ole ollut, joten olisi ihanaa jos saataisiin animelle oma kanava suomeen!

Vieras#43 Aug 29, 2015, 05:55

Huhhuh. Toivottavasti tämä ei toteudu IKINÄ.

Vieras#44 Feb 09, 2016, 06:26
Haluaisin että tällainen tulisi
Vieras#45 Dec 29, 2017, 19:02

Loistava idea. Lapsena katsoin enimmäkseen anime-sarjoja, ja paras niistä oli mielestäni Beyblade. Monet niistä on niin hyvin tehty että niitä voisi katsoa vielä eläkepäivilläkin. Varsinkin kun kaikki nykyiset ohjelmat alkavat mennä jatkuvasti alas päin sekä aikuisten ohjelmissa että piirretyissä.