EI tuulivoimaloita Kaskisiin
$aTTo$$hII |
/ #98 Kaikenlaista spekulointia08.04.2013 17:31#97: Kai Ylikoski - Re: Teknologia ja rohkeus voittaa Esimerkiksi Stukin sivulta löytyy lisätietoa hakusanalla turve. Tarkoitus oli vain havainnollistaa että olisi hyvä että teknologioiden kaikista puolista puhutaan avoimesti. Teknologiat eivät ikään kuin synny pahoina, esimerkiksi atomienergiapuolella voitaisiin tutkia nykyistä enemmän vähän jätettä tuottavia hyötyreaktoreita. Joo, kyllä se tavanomainen ydinreaktori vie varmasti voiton radioaktiivisissa päästöissä jos kaikki ei menekään ihan niin kuin Strömsössä. Luultavasti turpeen polton päästöt ovat olemattomat, jos poltto tapahtuu suuressa laitoksessa, joka on investoinut riittävästi savukaasujen putsaamiseen. Sellaistakin voi spekuloida että mitenköhän tuo kantojen repiminen palauttaa vanhat kunnon laskeumat (tällä hetkellä jo hyvissä metsämullan syvyyksissä olevat) marjastajien ja sienestäjien riesaksi. Toinen asia mikä tulee kannoista mieleen: miten paljon sellaisen repimiseen menee polttoainetta? Joo mutta eiköhän nämä ole joku fiksu insinööri laskelmoinut kannattaviksi ja turvallisiksi. Suot ovat tärkeä osa suomalaista kansallismaisemaa ja jokamiehenoikeutta, harmi sinänsä jos niiden rippeet ja omalaatuiset otukset katoavat. Voisiko jo tuhotuilta soilta saada suuremman taloudellisen hyödyn jotenkin muuten kuin polttamalla? Metsät on jo muutettu puupelloiksi. Luultavasti metsäautotiet olisivat jääneet aikoinaan rakentamatta, jos sitä ei olisi tehty lähinnä verorahoin. Mikä on turpeenpolton kannattavuus ilman tukia? Prototyyppivaiheessa oleviin reaktoreihin ei uskalleta muualla EU:ssa investoida kuin osuuskunta-Suomessa. Kaikki tällaiset tuet vääristävät osaltaan vapaata kilpailua. Tosin tukipoliittisen ongelman ydin taitaa löytyä jostain aivan muualta kuin Suomesta. Nämä asiat menee oikeastaan off topic, mutta liittyvät copy-pastettuun tekstiiin ja taloudellisesti kannattavaan energiantuotantoon ylipäätään. Puurakentamisen lisääminen on todella kannatettava idea. Rakennukset toimisivat loistavasti hiilinieluina sekä samalla säilytettäisiin arvokas rakentamisen kulttuuriperintö. Luulisi että Kaskisten satamasta voisi lähettää rakennuselementtejä myös maailmalle. Joku taisi mainita niistä maakaapelien paremmuudesta, sellaiset olisi Kaskisten tuulivoimalallekin toivottavat. Kaapelithan niitä lintuja tappaa sekä ovat tosi rumia ja vievät paljon kallista maa-alaa. Energiaa tarvitaan rutkasti lisää tulevaisuudessa, joten jotain tarttis tehdä. Kaikki me ei kai voida tai haluta vain mökkeillä, ja tuskin sitä rantaviivaa aivan kaikille riittäisikään. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50483 Luotu: 02.06.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
217 Luotu: 10.08.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3103 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
990 Luotu: 25.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
202 Luotu: 29.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
79 Luotu: 09.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11044 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
304 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
911 Luotu: 17.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
357 Luotu: 01.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
149 Luotu: 03.08.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
244 Luotu: 21.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
23 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
117 Luotu: 15.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
184 Luotu: 10.07.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
120 Luotu: 25.03.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
104 Luotu: 02.07.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
199 Luotu: 06.04.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
681 Luotu: 17.03.2025