Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Alkup. kysyjä |
/ #8985 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:11.04.2013 16:25#8976: fundis - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Niin, olen lukenut tämän viestisi aiemminkin tässä keskustelussa. Mutta vaikka noita sanoja kuinka kääntelisi, niin irti niistä ei saa muuta kuin että ne viittaavat kahden miehen (joidenkin tutkijoiden mukaan yllättävää kyllä kahden naisenkin) väliseen seksuaaliseen kanssakäymiseen MUTTA ne näyttävät viittaavan monen tutkijan mukaan juurikin prostituoituihin taikka alaikäisiin tämän homoseksuaalisen teon kohteina, mikä palauttaa kysymyksen uudelleen siihen kulttuuriseen kontekstiin, missä Paavalin kirjeet on kirjoitettu: kulttuuriin, jossa oli hyvin yleistä pitää alaikäisiä poikia rakastajina ja joissa harjoitettiin kultillista, alistavaa homoprostituutiota. Itsekin näytät poimineen sanasta "pornos" tuon käännöksen "prostituoitu" ja sanasta "malakos" "poika, joka on homoseksuaalisessa suhteessa miehen kanssa." Tämä onkin tärkeä seikka, sillä nämä sanat esiintyvät Paavalin kirjeissä aina ryppäänä: arsenokoites, malakos, porneia. Kaiken kaikkiaan esittämäsi käännös sanoille on yksinkertaistava, mistä kertoo sen tieteellisen debatin määtä, joka sanoista on raamattuteologien ja heprean kielen tutkijoidenkin kesken käyty. Tässä "muutama" näkökulma sanoihin: http://www.religioustolerance.org/hom_bibc1.htm http://www.religioustolerance.org/homarsen.htm Kaiken lisäksi, kreikan kielessä olisi ollut sana paiderasste, jolla kuvata nimenomaan miesten välistä homoseksuaalista kanssakäymistä, jota Paavali olisi voinut halutessaan käyttää. Mutta miksi hän ei käyttänyt sitä vaan käytti mieluummin ennestään tuntematonta sanaa arsenokoites? Kysyn siis uudelleen: voiko näistä Paavalin kirjeen kohdista täydellä varmuudella väittää, että on tarkoitus tuomita kahden aikuisen, tasavertaisen ihmisen välinen homoseksuaalisen suhde vai oliko Paavalin tarkoitus kieltää alaikäisten poikien suoranainen hyväksikäyttö, kultillinen prostituutio ja toisten miesten häpäiseminen? |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48211 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3094 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
961 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11024 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
35 Luotu: 22.07.2025