Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Tämän näen oikeaksi |
/ #35707 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mielipiteeni asiaan.06.06.2014 18:56Anteeksi vain, valitettavasti tuohon asiaan tuli sitä "järkeä" niin paljon, että lopputulos on sen seurauksena täysin väärä. Oikeasti pahoittelen, että joudun teille (mukana agnostikkoja yms.) painottamaan Raamatun tärkeyttä täällä maanpäällä ja vielä kuoleman jälkeen. En tätä haluaisi teille tähdentää, mutten muutakaan voi. Raamatussa kerrotaan hyvin selkeästi laittomuuden kasvamisesta. Siitä miten väärä muutetaan oikeaksi ja oikea vääräksi. Juuri sitä on tehty jo vuosikymmenet ympärillämmekin. Lainsäädännön muuttuessa vähitellen keskitytään ja annetaan painoarvoa esim. tasa-arvolaille ja vastaavasti muiden painoarvoa on vähintäänkin vähennetty. Tietyt tahot näkevät oikeaksi kaiken säätämisen, mutta osuvat valitettavasti pahasti harhaan. Päälle päin näyttäisikin oikeilta toimenpiteiltä, mutta ei sitten kuitenkaan loppujen lopuksi sitä olekaan. Jeesus sanoo, että Hän on tie, t o t u u s ja elämä. Nämä uskon asiat valitettavasti koskevat kaikkia ihmisiä, kukaan ei voi uskoa toisen puolesta. Suhtautumisen voi tietysti ihan itse kukin päättää, uskooko vaiko eikö. Oma henkilökohtainen kantani on se, että kolmiyhteinen Jumala ei häviä olemattomiin sen takia, että joku ei halua uskoa. Vakaumuksellisiin valintoihin ei syrjimistermien pitäisi osua, tietystihän kaikki lait voidaan muuttaa täysin ateistisiksi ja ajatella, ettei Jumalaa ole. Se ei ole kuitenkaan totta. Nyt on vallalla uudet ajattelut, että kaikki pitää hyväksyä, kaikki on oikein. Kuitenkin, Jumalaa tulisi rakastaa kaikesta mielestäsi yms., mutta meille on tullut epäjumalaksi tuo suvaitsevaisuus. Kehityskulku on ollut nopeaa ja yllättävän huonoon suuntaan. Anteeksi saarnaaminen. Selvyyden vuoksi kirjoitan vielä, että en pidä uskovaa parempana ihmisenä, kaikki ollaan yhtä hyviä tai huonoja. Meillä ihmisillä ei ole nokan kopauttamista siihen tuomitsemisasiaan, se on täysin Jumalan asialistalla eikä Hän ota tietääkseni vastaan meidän esityslistojamme siihen asiaan. Mutta evankeliumin eli ilosanoman viemisen muillekin ihmisille Raamatun mukaan voi tehdä, oli sitten palsta kun palsta, esimerkiksi ateisti voi tietysti valita ateismin niin halutessaan jatkossakin, ei sitä kukaan estä. Hyvää kesää sinulle! Raamatun lukeminen on vapaaehtoista. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
42335 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10325 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1009 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
651 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
570 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
128 Luotu: 16.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
645 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
101 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
87 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
55 Luotu: 12.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
802 Luotu: 21.05.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1698 Luotu: 01.05.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
35 Luotu: 18.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20798 Luotu: 20.03.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1142 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2756 Luotu: 08.04.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
167 Luotu: 30.05.2025