Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
Malyle1 |
/ #231811.09.2015 09:22Istahdin alas pohtimaan tilannetta. Emme näköjään voi vaikuttaa hallituksen toimiin asumistuen leikkauksista, mutta eläkeindeksien leikkaukset ja jäädytykset ovat toinen juttu. Asiasta olen tehnyt valituksen perustuslaki valiokuntaan, mutta oikeusasiamiehelle voimme valittaa indeksistä ja vaatia takautuvasti korvaamaan kaikki leikkaukset ja myös taitetun indeksin heikentävät vaikutukset eläkkeisiin. Tosiasia on, että työssä ollessamme maksoimme yhdessä työnantajiemme kanssa työeläkevakuutusmaksuja sopimuksen mukaan, me siis vakuutimme vanhuuden turvamme. Maksut perustuivat siihen, että Indeksikorotukset huolehtivat ostovoimamme säilyvyydestä.
Työeläkevakuutus maksu oli kuin mikä muu vakuutus hyvänsä, joten itse maksamamme eläkkeet ja niihin kuuluva indeksi ovat meidän omaisuuttamme, jota useampi hallitus on ulosmitannut 90-luvulta lähtien, muutettuaan indeksin vastoin sopimusta taitetuksi.
Tämä on ollut mahdollista siksi ettei Suomessa ole Perustuslakituomioistuinta.
Oikeusasiamiehelle voimme vaikka jokainen lähettää valituksen omaisuutemme kavaltamisesta ja sen jakamisesta muunmuassa työeläkeyhtiöiden henkilökunnalle bonuksina.
Eläkkeensaajien Keskusliittoa tulisi nyt pommittaa asiassa esittämäni pohjalta, heillä uskoisin olevan resursseja laittaa lakimiehet laatimaan valitusta EIT:n ja samaan valitukseen sisällyttää valitus Perustuslakituomioistuimen puuttumisesta joka vaarantaa kansalaisten perustuslailliset oikeudet Suomessa.
Kun emme voi asumistuen leikkauksille mitään, voimme ainakin vaatia omaisuutemme palautettavaksi niin, että eläkkeet vastaavat sovittua 60% palkasta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3219 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1040 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1664 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
219 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20335 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1441 Luotu: 10.12.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1239 Luotu: 19.01.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2484 Luotu: 15.07.2023
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
753 Luotu: 10.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11299 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
224 Luotu: 13.04.2025
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1834 Luotu: 10.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
503 Luotu: 01.04.2025