Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
Vieras |
/ #2515 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:16.09.2015 20:55#2512: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kannattaisi myös kertoa siitä 300 euron vähennysoikeudesta myös eläkeläisen eläketuloon, kun hänelle lasketaan yleistä asumistukea. Tämän 300 euron vähennyksen saaminen olisi jo paljon. Rehulakin puhui säästämisestä. Se tarkoittaa sitä, että eivät suostu varmaan ihan kaikkiin vaatimuksiin. Mutta tämä 300 euron vaatimus perustuu Suomen perustuslain 6 §:n yhdenvertaisuutta koskevaan seikkaan. Mikä tarkoittaa sitä, että ketään ei saa asettaa ilman hyväksyttävää syytä eriarvoiseen asemaan, esim. sairauden perusteella. Tämä 6 §:n täysi sisältö on ollut jo esillä aikaisemmin kommenteissa.
Esimerkiksi, ei ole mitään hyväksyttävää syytä, minkä vuoksi eläkkeellä olevan henkilön asumistuen määrän pitäisi olla työssäkäyvän henkilön asumistuen määrää pienempi, jos hän on eläkkeellä esim. sairauden vuoksi. Tämänhetkisessä hallituksen suunnitelmassahan eläkkeensaajan eläketulosta ei tehtäisi sitä 300 euron vähennystä lainkaan, kun hänelle lasketaan yleinen asumistuki, vaan että se 300 euron vähennys tehtäisiin vain työssäkäyvän työtulosta, kun hänelle maksetaan yleinen asumistuki. Erityisesti perustuslakivaliokunnan jäsenet joutuisivat siten pohtimaan tätä asiaa perustuslain näkökulmasta, ja erityisesti perustuslain 6 §:n perusteella, että onko perustuslain mukaista, että työssäkäyvän työtulosta vähennetään se 300 euroa ennen kuin hänelle lasketaan yleinen asumistuki, mutta että eläkeläisen eläketulosta sitä 300 euron vähennystä ei tehtäisikään, kun hänelle lasketaan yleinen asumistuen määrä. Sen vuoksi juuri perustuslakivaliokunnan jäsenille pitäisi tästä asiasta kirjoittaa minun mielestäni. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50930 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
383 Luotu: 21.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
265 Luotu: 10.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
269 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
157 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1054 Luotu: 25.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
309 Luotu: 03.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
236 Luotu: 29.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
207 Luotu: 23.06.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
35 Luotu: 12.08.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
308 Luotu: 07.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
32 Luotu: 07.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11064 Luotu: 09.06.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
854 Luotu: 10.03.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
926 Luotu: 17.07.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1180 Luotu: 16.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
127 Luotu: 25.03.2025