VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Puolueeton |
/ #1449 Re: oh on niillä mahdottomia ajatuksia19.01.2012 18:28#1448: - oh on niillä mahdottomia ajatuksia Jos Suomessa olisi yhtä paljon susia/km^2 kuin Kanadassa, tulisi Suomessa olla 1700 sutta. Kanadan olot vastaavat tuon lämpötilan suhteen hyvin paljon Suomen vastaavia. Ei kukaan tänne oikeasti ole vaatimassa 14 000 suden populaatiota (joka siis, edellisessä viestissäni mainitun mukaisesti, vastaisi Romanian susiatiheyttä/km^2 Suomen metsäpinta-alalle jaettuna), joka olisi todennäköisesti yli Suomen luonnon kantokyvyn. Tarkoituksenani oli vain hieman suhteuttaa tätä vauhkoamista näistä nykyisestä ~140 hukasta ja halusta hävittää nuo vähätkin. Itse en ole missään vaiheessa vaatinut Suomen susimäärän nostamista tuhansiin. Sen sijaan paluu viiden vuoden takaiseen noin 300 suden kantaan olisi aivan perusteltu, ainakin mikäli argumentteina käytetään susien aikaansaamia tuhoja.
Ja Nyt riittää -projektille: Tuskin kukaan vakavissaan sudenkannan vähennyksen estämistä ajava ajattelee susien olevan niitä "hellyyttäviä luontokappaleita". Itse ainakin tiedostan suden olevan peto, siinä missä huuhkaja, kanahaukka tai mikä tahansa muu karnivori, joka tappaa saaliinsa syödäkseen sen. Villieläin on aina jatkuvasti altis syödyksi tulemiselle, sairastumisille ja loisille - mikäli näin ei olisi, ylittyisi luonnon kantokyky hyvin nopeasti ja yksi laji yleistyisi suhteessa muihin liiaksi, jota taas seuraisi kannan hetkellinen romahtaminen esimerkiksi ravintopulan vuoksi. Tämä luonnollinen säätely on kuitenkin täysin eri asia, kuin ihmisen suorittama järjestelmällinen yhden lajin lahtaaminen. En myöskään, eikä moni muukaan tänne vakavasti kirjoittanut, ole vaatinut metsästämisen lopettamista. En minäkään, vaikkakin toivoisin lajien populaatioiden koon olevan paremmin huomioitu esimerkiksi metsähanhen kohdalla. Toivoisin tällaisen sanojen suuhun syöttämisen ja toisen "ryhmän" milloin miksikin leimaamisen loppuvan, kummaltakin taholta. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45452 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10620 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1728 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1460 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
725 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
281 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
241 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
207 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
197 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20856 Luotu: 20.03.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
159 Luotu: 30.06.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
136 Luotu: 30.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
118 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025