Säästetään Hovinsuon Majavien henki Lappeenrannan Skinnarilassa
Kimmo Vieras |
/ #62 Re: Re: Re: Re: ei luovuteta05.11.2010 10:21#60: Jarmo - Re: Re: Re: ei luovuteta Kiitos Jarmo. Punnitaanpa asioita. Hyödyt tuon esille haittojen pohdinnassa. Majavapadon haitoiksi on esitetty: 1. haitat sähkölinjalle, 2. veden nousu pihoihin, 3. latupohjan kastuminen, 4. majavien hyökkäys lasten kimppuun, 5. puiden kaatuminen ihmisten päälle, 6. vaarallisen syvät ojat Hovinsuolla, 7. liito-oravat eivät enää pääse liitelemään majavan kaatamien puiden välillä. 1. Puiden muovitus tai verkotus/verkkoaita tai puiden ennakoiva kaataminen estää majavien puunkaadot sähkölinjalle. Soitin Helsingin yliopiston majavapatoekologian tutkijalle (myöhemmin TUTKIJA), joka piti tätä toimenpidettä täysin mahdollisena. Tolpan oleminen vettyneenä ei välttämättä lyhennä sen ikää. 2. Vesi ei nouse alueen pihoihin, ellei majava tilaa paikalle muutamaa maansiirtokonetta. 3. Latupohja jäätyy ja sillä pystytään kyllä hiihtelemään. 4. TUTKIJA nauroi. Majava on säyseä eläin. Ei sen patoon kuitenkaan kannata uimaan mennä kuulemma. 5. TUTKIJA nauroi. Argumentti osoittaa vainoharhaisuutta. Muualla hovinsuolla Senaatti-kiinteistöt on hoitanut vaaran päiväjärjestyksestä kaatamalla kaikki puut. Suomen mittakaavassa tulisi ennaltaehkäisevänä turvallisuustoimena kaataa kaikki puut, 22 miljoonaa hehtaaria metsää ja puistot ja kaupunkien puut? 6. Kolme vuotta sitten Senaatti-kiinteistöt kaivoi Hovinsuolle syväreunaisia altaita ja ojia ensin puut kaadettuaan. Niitä ei kaivanut majava. Eikä myöskään puita kaatanut. 7. Liito-orava argumentti on hupsu. Majavan rakentamat patokosteikot ovat todella monimuotoisia alueita, jolla viihtyy laaja lajien kirjo. TUTKIJA on asiaa tutkinut: http://www.helsinki.fi/metsatieteet/tutkimus/hankkeet/riistahankkeet/pdf/SR52_3143.pdf
Majavia on monesti pidetty vahinkoeläiminä kun ne haittaavat tulvillaan metsätaloutta. Luonnon taloudessa majava sen sijaan hyödyttää monia lajeja ja lisää sitä kautta maisematason monimuotoisuutta. Hyötyjiä on muun muassa kaloissa, linnuissa ja nisäkkäissä. Majava avainlajivaikutuksia voitaisiin hyvin hyödyntää myös uhanalaisten lajien suojelussa.
7. Jatkoa... Mielenkiintoinen on myös metsästäjäin keskusjärjestön (!!!!) kanta, joka on sama kuin Suomen luonnonsuojeluliiton Etelä-Karjalan osaston kanta: http://www.riista.fi/data/attachments/Esitys_majatulvikot_metsoon_MKJ2010.pdf
"Metsästäjäin Keskusjärjestö esittää majavatulvikoiden lisäämistä METSOohjelman suojeltavaksi metsäiseksi elinympäristöksi, joka on erityisen arvokas monimuotoisuuden kannalta."
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43640 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1108 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
769 Luotu: 14.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10486 Luotu: 09.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
654 Luotu: 12.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
124 Luotu: 18.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
140 Luotu: 16.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
101 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
68 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
93 Luotu: 15.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
41 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
687 Luotu: 04.05.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
666 Luotu: 06.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
114 Luotu: 13.06.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
51 Luotu: 12.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1712 Luotu: 01.05.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
24 Luotu: 17.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2082 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20807 Luotu: 20.03.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025