VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Maalainen (vaikka jotkut sitä epäilevätkin ) |
/ #3328 Re: Selvennys:24.04.2012 09:30#3313: Eränkävijä - Selvennys: Eränkävijä, kirjoitat taas niin asiaa! Esimerkiksi lampaankasvattajat ovat suhtautuneet suurin osa hyvin rauhallisesti susiin ja susien tekemiin vahinkoihin. Johtuisikohan kenties siitä että monille lampureille on enemmän riesaa metsästäjistä ja heidän koiristaan kuin susista? Niistä asioista jostain kumman syystä vaietaan visusti. Täällä jos uskaltaa puolustaa susia, saa hörhön, valehtelijan tai "kaupunkilaisen kettutyön" leiman. Täällä ei jotkut kertakaikkiaan voi hyväksyä että maalla asuva, eläimiä omistava ihminen voisi olla sinut petoeläinten kanssa! En kiistä sitä etteikö petoa (joka käy TODISTETUSTI useamman kerran saman tilan eläinten päälle, tai puree ihmistä) saisi tappaa. Mutta siitä pitäisi olla todistajina muitakin kuin petovihaaja-metsästäjiä! Ja petoyhdyshenkilöiden tekemät jälkientunnistukset eivät vaan ole riittävän varmoja. Suden jälki kun on erittäin vaikea erottaa tiettyjen koirarotujen jäljistä. Esimerkiksi jos laittaisin irlanninsusikoiran liikkumaan pellolle ja kutsuisin "asiantuntijan" paikalle tunnistamaan "suden" jäljet, täydestä menisi sataprosenttisen varmasti. Tällainen tosiseikkoihin perustumaton petoviha on järjetöntä. Mikään kuvitteellinen pelko ei ole riittävä peruste tappoluvan myöntämiselle. Ja lupaa ei todellakaan saisi myöntää paikallinen poliisi. Sehän on sama asia kuin laittaisi pukin kaalimaan vartijaksi! Ennen kuin minkäänlaisia kaatolupia saisi myöntää, pitäisi kitkeä salametsästys pois. Salametsästäjät tunnetaan kyllä, mutta kukas nyt metsästyskaverinsa paljastaisi... Täällä ei tunnusteta myöskään sitä että suuri osa "tavisten" tekemistä petohavainnoista on puppua. Ihmiset näkevät susina kauriita, kettuja koiria ja vaikka mitä, kun eivät erota edes hevosta hirvestä. Sitten soitellaan hätänumeroon, ihan niin kuin siellä ei olisi hätäkeskuspäivystäjillä parempaakin tekemistä. On se kumma että niistä petohavainnoista ei yleensä ole selvää kuvallista todistetta vaikka nykyään lähes kaikilla on kamerakännykät joilla saa erittäin hyviä kuvia! Täälläkin jotkut ovat kirjoittaneet kuinka pysäyttivät auton ja "sudet" vaan katselivat ja seisoivat paikoillaan, mutta eipä ole tuostakaan mitään kuvallista todistetta. Lapissa kaikki itsestään tauteihin, nälkään ja onnettomuuksiin kuolleet porot laitetaan petojen tappamiksi ja syömiksi. Tietysti peto syö jos tapaa raadon tai loukkaantuneen poron, sehän on selvä. Kumma kyllä missään tilastoissa ei kerrota että poroja kuolisi synnytyksiin, nälkään, tauteihin tai esim. raajamurtumiin. Ihmeellisiä elukoita nuo porot! Itse kuulun Kennelliittoon ja olen tyytyväinen siitä että Kennelliitto ei ole lähtenyt tähän naurettavaan "ajojahtiin" mukaan! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45523 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10624 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1733 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1461 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
728 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
282 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
246 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
203 Luotu: 13.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
178 Luotu: 30.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
168 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20865 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
126 Luotu: 03.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025