Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Vieras |
/ #354 Re: Re: Re:27.04.2012 15:36#351: Syvä huokaus lasten ja musiiknopettajien vuoksi - Re: Re: Olen täysin samaa mieltä kanssasi siitä että ongelmaa ei ratkota yksinkertaisesti vain antamalla Jurille potkuja. Riitaan tarvitaan aina kaksi osapuolta! Ihmettelen myös tätä yläkoulun toimintaa. Musiikin opetuksesta - tai oikeastaan sen lähes kokonaan puuttumisesta on valitettu useita kertoja koulun rehtorille sekä opetusvirastoon. Onko siis näin, että Jurin musiikinopetus potenssiin 25 on huonompi kuin yläkoulun tarjoama -25 ? Vastauksena useisiin yhteydenottoihin on usein todettu vain että "Voi voi, minä en ole siitä vastuussa. Soittakaa sinne..." Tällaista pomputtelua on jatkunut jo vuosia. Nyt kuitenkin kun Jurista on tullut valituksia, on noutaja välittömästi paikalla. Missä tasa-arvo? Musiikinopetus on useaan otteeseen kyseenalaistettu alakoulun puolelta, ei välttämättä kovin kauniisti sanottuna, sen voin myöntää. Kuitenkin, kumpi on suurempi vääryys: se, että musiikinopetus kyseenalaistetaan, vai se että opetus oikeasti on aivan surkeaa? Vai onko tämä nyt sitä suuren kohun herättänyttä "puskista ampumista"? En usko että olen ainut, jolla ei ole enää minkäänlaista luottamusta ensinnäkin A) onkilahden koulua B) Vöyrinkaupungin koulua tai opetusvirastoa ja heidän päättäjiään kohtaan. Nämä kolme tahoa ovat saaneet aikaan aikamoisen sopan, ja kaikkeen tähän - oppilaiden kiusaamiseen, huonoon ilmapiiriin jne on syynä yksi ainoa henkilö? Vaikea uskoa, että Jurilla riittäisi kaiken ylimääräisen työn lisäksi edes aikaa työpaikkansa ilmapiirin sabotointiin. Onkilahden koulun on vaikea saada enää hyvää mainetta tällaisen kohun jälkeen. Sääli, sillä uskon että tämäkin soppa oltaisiin vältetty jos asioista oltaisiin osattu keskustellu - ihan molemmin puolin. Mitä potkujen jälkeen tapahtuu? Sen saa aika näyttää, mutta ihmettelen suuresti jos samat ihmiset jatkavat työtehtävissään ja pääsevät tästä kuin koira veräjästä. Yksi aikakausi musiikkiluokilla on juuri päättynyt, tuleeko enää toista yhtä loisteliasta? Jurin korvaamattomuus on herättänyt täällä suurta käden vääntöä. Oma mielipiteeni on se, että musiikkiluokat ovat tällä hetkellä täysin Jurin ja Annen varassa. Juri ei ole korvaamaton, mutta hänen ammattitaitonsa on. Kyllä, Suomi on täynnä toinen toistaan taitavampia musiikkiluokkia (jotka toimivat ilman Juria) - ja mielestäni Vaasan musiikkiluokat ovat näiden parhaiden joukossa. Varmasti löytyy vielä parempia ja taitavampia, mutta onko kukaan ajatellut kuinka ammattitaitoinen opettaja ja kova kuri heillä täytyy olla? Menestystä nyt ei yksinkertaisesti vain saada noin vain. Jurin potkiminen ulos näin yhtäkkiä romahduttaa koko musiikinopetuksen tason. Alku on ollut jo lupaava; ei kevätkonserttia, ei nokkahuilututkintoja, ei mitään.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45083 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10609 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1685 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1448 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
707 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
254 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
220 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
191 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
163 Luotu: 13.06.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025