Kumpulan liikuntakeskuksen kiipeilypalveluiden puolesta.
Me allekirjoittaneet vastustamme Unisportin päätöstä luopua Kumpulan liikuntakeskuksen kiipeilypalveluista.
Päätöksestä annetussa tiedotteessa (https://unisport.fi/news/fi/201729497/tiedote-muutoksia-unisportin-palvelutarjonnassa-ja-tiloissa) luopumisen syyksi annetaan viime vuosien vähäinen kävijämäärä ja seinän kilpailukyvyttömyys verrattuna muihin pääkaupunkiseudun palveluntarjoajiin. Haluaisimme korostaa, että Kumpulan kiipeilyseinää on viime vuoden aikana kunnostettu ja parannettu huomattavasti. Tämän lisäksi myös muihin kiipeilyyn liittyviin palveluihin, kuten erilaisiin kursseihin, on panostettu ja niiden laatua parannettu merkittävästi. Myös kiipeilyn sisällyttäminen kuukausikorttiin on lisännyt kiinnostusta Kumpulan seinää kohtaan ja antanut monelle syyn kuukausikortin hankintaan.
Kumpulan kiipeilypalveluiden kehitys viimeisen vuoden aikana on mielestämme ollut erittäin positiivinen ja mainitut toimenpiteet ovat nostaneet kiipeilykeskuksen kilpailukykyä huomattavasti. Toisaalta työ on vielä aika tuoretta ja koska Kumpulan kiipeilypalveluiden markkinointi tapahtuu pitkälti opiskelijoiden keskuudessa, laadun paranemisen näkyminen kävijämäärissä vienee aikaa. Mielestämme ”viime vuosien kävijämääriin” vetoaminen ei siis vastaa seinän nykytilannetta ja toivoisimmekin, että kiipeilypalveluiden ja seinän laadun parantumiselle annettaisiin mahdollisuus näkyä kävijämäärissä. Viimeiseksi haluamme todeta, että Kumpulan keskus on muihin pääkaupunkiseudun palveluntarjoajiin verrattuna sijainniltaan ainutlaatuinen opiskelijan näkökulmasta. Kiipeilypalveluiden tarjoajia ei ole pääkaupunkiseudulla yhtä paljon kuin muita liikuntamahdollisuuksia. Kumpulan kiipeilyseinä on tarjonnut juuri opiskelijalle erinomaiset mahdollisuudet ylläpitää ja kehittää kiipeilyharrastusta. Näin ollen olisi sääli, jos tämä mahdollisuus suljettaisiin.
Saatuaan tarpeeksi allekirjoituksia tämä adressi on toimitetaan Unisportin hallitukselle viimeistään 23.5.2016.
Jeremias Berg Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43237 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10434 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
718 Luotu: 14.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1086 Luotu: 12.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
632 Luotu: 12.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
133 Luotu: 16.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
97 Luotu: 18.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
97 Luotu: 18.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
92 Luotu: 15.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
107 Luotu: 13.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
659 Luotu: 06.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
40 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
683 Luotu: 04.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2767 Luotu: 08.04.2024
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1708 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20805 Luotu: 20.03.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
58 Luotu: 12.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2081 Luotu: 22.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
171 Luotu: 30.05.2025