Näpit irti lakko-oikeudesta!
Näpit irti lakko-oikeudesta!
Ammattiyhdistysliikkeen jäsenistön mitta on täyttynyt. Parin vuoden kuluessa on tehty miljardien eurojen tulonsiirto työntekijöiltä työnantajille, eikä uusia kunnon työpaikkojakaan ole syntynyt. Työaikoja on pidennetty ilman korvauksia kolmella päivällä vuodessa, julkisella sektorilla lomarahoja on leikattu kolmanneksella ja työnantajien sotu-maksuja siirretty työntekijöiden maksettaviksi.
Nyt hallitus ja työnantajatahot vaativat muutoinkin heiveröisen työsuhdeturvan heikentämistä ja työntekijöiden saattamista eriarvoiseen asemaan työmarkkinoilla, eli kaksien työmarkkinoitten luomista. Lisäksi jotkut kiihkoilijat ja työnantajatahot vaativat poliittisten työtaisteluvapauksien rajoittamista.
Kyse on loppukädessä työehtosopimusten yleissitovuuden heikentämisestä, kokoontumisvapauden leikkaamisesta ja työnantajan yksinvallan lisäämisestä. Tavoitteena on kieltää ay-liikkeen yhteiskunnallinen ulottuvuus, lakko-oikeus ja näin rajoittaa ja leikata ihmis -ja perusoikeuksia.
Me allekirjoittaneet tuemme ay-liikkeen työtaisteluiden käyttövapautta työsuhdeturvan ja muiden oikeuksien puolustamiseksi. Lakko-oikeus ja pakkotyön teettämisen kielto ovat kansainvälisillä sopimuksilla ja perustuslailla turvattuja perus- ja ihmisoikeuksia, eikä niitä saa rajoittaa.
Adressi luovutetaan eduskuntaryhmille.
Martti Vaskonen
JHL:n edustajiston jäsen
Martti Vaskonen Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Vaadimme muutosta Suomen Israel-politiikkaan YK:ssa
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Israel boikottiin Euroviisuissa 2026!
6266 Luotu: 22.09.2025
VETOOMUS Suomen ja Venäjän hyvien naapurisuhteiden palauttamiseksi / PETITION för återupprättandet av god grannsämja / ОБРАЩЕНИЕ о восстановлении добрососедских отношений / PETITION for restoring good
2335 Luotu: 05.10.2025
Someron vuodeosastoa ei saa lopettaa
2978 Luotu: 03.10.2025
Vetoomus Suomussalmen Syväjärvenkankaan ja Pitämänkankaan metsien puolesta
659 Luotu: 11.10.2025
EI siirretä Ounaskosken leirintäaluetta - se on osa meitä, ei kaavamuutokselle!
716 Luotu: 04.10.2025
Svenska Daghemmetin varhaiskasvatustoimintaa ei saa lakkauttaa / Den småbarnspedagogiska verksamheten vid Svenska Daghemmet får inte läggas ned
801 Luotu: 03.10.2025
Toivomme Kuusjoen Terveystalon jäävän yhdistysten ja yrittäjien käyttöön
131 Luotu: 12.10.2025
Päiväkoti Elias on säilytettävä nykyisellä paikallaan
121 Luotu: 06.10.2025
Keusoten julkinen terveydenhuolto kuntoon!
118 Luotu: 08.10.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
4332 Luotu: 22.09.2025
Vastusta Ääneniemen ranta-alueen vireillä olevaa kaavaa (Äänekoski)
94 Luotu: 05.10.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
975 Luotu: 11.09.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
366 Luotu: 29.07.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
245 Luotu: 24.01.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1643 Luotu: 07.09.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11661 Luotu: 03.02.2025
Pelasta Fylgia / Rädda Fylgia
1209 Luotu: 26.09.2025
Vastustamme kotihoidontuen kuntalisän poistamista!
459 Luotu: 28.09.2025
Adressi Tammenahjon koulun säilyttämiseksi
517 Luotu: 29.09.2025
Mielipide Murronväljän aurinkovoimalan osayleiskaavan kaava-aineistosta, Murronväljän aurinkovoimalan osayleiskaavaluonnos
96 Luotu: 04.10.2025