Pelastakaa Suomen ”viimeinen vanhan ajan apteekki”!
Onko meillä todellakin varaa köyhdyttää edelleen kaupunkimaisen rakennuskulttuurimme arvokkaita julkisia sisätiloja? Suomessa on jäljellä enää yksi alkuperäistä tarkoitustaan palveleva, suojelun arvoisiksi todettu apteekki, joka on itse asiassa kaikille avoin ”elävä museo”. Ja nyt senkin tulevaisuus on uhattuna.
Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea haluaa lakkauttaa Helsingin Joutsen apteekin apteekkioikeudet. Apteekkioikeudet siirrettäisiin Helsinkiin perustettavalle uudelle apteekille, jolloin Suomesta häviäisi ainoa, edelleen toiminnassa oleva vanha apteekki. Arkkitehti Fr. Lüschin suunnittelema interiööri on säilynyt alkuperäisenä 1900-luvun alusta. Apteekki sijaitsee arkkitehti Selim Lindqvistin piirtämässä talossa Lapinlahdenkatu 1:ssä, joka valmistui vuonna 1908.
Helsingin XII Joutsen apteekki (www.joutsenapteekki.fi/) määrättiin suojeltavaksi rakennussuojelulain ja asemakaavan mukaisesti vuonna 1998. Perusteluna ympäristöministeriö totesi, että apteekin sisätiloilla ja kiinteällä kalustuksella on kulttuurihistoriallista ja rakennustaiteellista merkitystä ja valtakunnallista kulttuuri- ja rakennushistoriallista arvoa.
Apteekkari Bengt Mattila on koonnut apteekin kellarikerrokseen apteekkimuseon, joka esittelee Joutsen apteekin ja koko apteekkilaitoksenkin historiaa. Mattila järjestää apteekin jugendinteriöörin esittelyjä yleisölle ja asiantuntijoille sekä opastuksia apteekkimuseoon, uutterasti ja vailla rahallista korvausta. Museon kokoelmissa on ainutlaatuista esineistöä Joutsen apteekin yli sadan vuoden historian ajalta. Mattila on sinnikkäästi vaalinut tämän Suomen ainoan ”vanhan apteekin” suojeltua interiööriä.
Nyt apteekkari Mattila on nyt esittänyt, että Joutsen apteekista tehtäisiin Carelia-apteekin sivuapteekki, jolloin sen toimintaa edelleen toimivana apteekkina voitaisiin jatkaa ja arvokas historiallinen miljöö ja apteekin historialliset kokoelmat säilyttää.
Kaikki muut Helsingin vanhat apteekit on jo hävitetty. Koko Suomessa ei ole vastaavaa, alkuperäisenä säilynyttä ja suojelun arvoiseksi todettua apteekkia. Viimeistä vanhan ajan apteekki-interiööriä ei saa tuhota!!!
Heikki Kunttu Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin.Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme poistaneet allekirjoittajien henkilökohtaiset tiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
2813 Luotu: 27.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1593 Luotu: 22.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1429 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20296 Luotu: 20.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3378 Luotu: 10.09.2021
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2478 Luotu: 15.07.2023
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
748 Luotu: 10.03.2025
Liigaan vain pelaamalla
99 Luotu: 23.04.2025
Pakkoruotsin poistaminen Suomen koulutusjärjestelmästä
26 Luotu: 25.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
499 Luotu: 01.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
251 Luotu: 13.04.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1236 Luotu: 19.01.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
222 Luotu: 13.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
30 Luotu: 19.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
238 Luotu: 13.04.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11291 Luotu: 03.02.2025
Vetoomus: Ei lupaa maa-ainesten ottoon ja murskaukseen tilalla Mustinsuo RN:o 2:148 ja Hiekkanummi 5:73, Pilpalan kylässä
217 Luotu: 18.04.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1002 Luotu: 13.12.2024
Nyt riittää! Orpon hallituksen on erottava
16201 Luotu: 15.07.2023