Annalassa on säilytettävä koulu kaikille alueen lapsille
Me allekirjoittaneet vetoamme sellaisten Annalan alueen koulupolkujen säilyttämisen puolesta, joissa kaikilla alueen lapsilla on mahdollisuus käydä koulua omassa kaupunginosassaan ja jotka eivät lisää eriarvoisuutta alueella. Lisäksi Annalan koulutalossa toimivat alueen elinvoimalle tärkeät muut toiminnot (nuorisotoiminta, pienten lasten kerhot, liikuntamahdollisuudet) on säilytettävä.
Perustelut:
Tampereen kaupungin päiväkoti- ja kouluverkkoselvityksessä esitetään luopumista Annalan koulutalosta ja kyseisen koulutalon oppilasalueen lasten siirtymistä laajennettavaan Kaukajärven kouluun. Tämä lisäisi eriarvoisuutta ja heikentäisi yhteisöllisyyttä alueella. Alueen kehityksen kannalta ei ole toivottavaa, että keskelle kaupunginosaa vedetään jakolinja. Annala ja Kaukajärvi eivät ole samaa aluetta ja looginen koulupiirirajan paikka on kaupunginosien välillä, ei keskellä Annalaa.
Kaikki Annalan alueen koulutalot (Annala, Karonen, Metsäniitty) ovat nykyisellään täynnä ja lasten määrän ei ennusteta vähenevän tulevaisuudessakaan sellaiseksi, että lapset mahtuisivat jäljelle jääviin Karosen ja Metsäniityn koulutaloihin. Koulun lopettaminen tällaiselta alueelta on järjetöntä.
Annalan koulutalossa sijaitsee nuorisotila, joka on alueen nuorille korvaamaton kohtauspaikka. Nuorisotoiminnan lisäksi tilassa toimii mm. kaupungin avoin perhekerho ja MLL:n perhekahvila, molemmat erittäin tärkeitä alueen pienten lasten vanhemmille. Koulutalon liikuntasali on keskeinen liikuntaryhmien kokoontumispaikka ja mahdollistaa alueen asukkaille matalan kynnyksen liikuntaharrastuksia. Kuluja, jotka aiheutuvat siitä, että näille toiminnoille etsitään korvaavat tilat, ei ole huomioitu selvityksessä lainkaan.
Jotta ei lisätä eriarvoisuutta Annalan alueella, täytyy kaikille alueen lapsille taata koulu omassa kaupunginosassa. Annalan koulutalossa toimivat muut alueen elinvoimalle tärkeät toiminnot (nuorisotoiminta, pienten lasten kerhot, liikuntamahdollisuudet) on taattava jatkossakin. Vaihtoehtoja on kaksi:
- Säilytetään ja peruskorjataan Annalan koulutalo
tai
- Laajennetaan Karosen koulua siten, että kaikki alueen alakoululaiset mahtuvat sinne. Rakennetaan uusi nuorisotila ja liikuntapaikka osaksi tätä laajennusta tai omaksi kiinteistökseen Annalan koulutalon tontille tai muulle Annalan alueelta löytyvälle sopivalle tontille.
Lista tämän adressin allekirjoittajista tullaan toimittamaan Tampereen kaupungin sivistys- ja kulttuurilautakunnalle.
Anna Kulmala Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Adressit, joille on ostettu lisänäkyvyyttä
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Haljastennokkaa ei saa myydä
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Lastenosteopatian puolesta
701 Luotu: 21.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
699 Luotu: 16.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
919 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
362 Luotu: 22.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
603 Luotu: 13.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
388 Luotu: 11.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
174 Luotu: 25.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
554 Luotu: 17.03.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
766 Luotu: 18.05.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
120 Luotu: 22.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
826 Luotu: 01.04.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
486 Luotu: 20.03.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
113 Luotu: 19.05.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
568 Luotu: 04.05.2025
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1616 Luotu: 23.09.2023
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
655 Luotu: 07.02.2025
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11316 Luotu: 13.12.2020
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1662 Luotu: 10.12.2024
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20655 Luotu: 20.03.2025
Mortin männikön puolesta
413 Luotu: 16.05.2024