Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto

Kommentoitu viesti

Anteeksi että synnyin rakastumaan ihmiseen

#7787 Re: Asiaa

08.04.2013 17:36

#7757: Normaali ihminen vain.. - Asiaa

Juurikin näin! :)

Sairaus ei ole rakastua ihmiseen, koska me kaikki ollaan ihmisiä ihan yhtälailla riippumatta siitä ketä rakastamme. Sairaus on sanoa rakkautta vääräksi.

Toivottavasti vielä joku päivä, minutkin hyväksytään - vaikka olen rakastunut ihmiseen, en sukupuoleen. :)

Vastaukset


Vieras

#7791 Re: Re: Asiaa

2013-04-08 17:39:56

#7787: Anteeksi että synnyin rakastumaan ihmiseen - Re: Asiaa

Sukupuolta emme voi poistaa koskaan. Siihen on taipuminen, muuten yhteiskunta rapeutuu ja menettää Luojan siunauksen. Tätä ihminen ei koskaan pysty muuttamaan.


Vieras

#7793 Re: Re: Asiaa

2013-04-08 17:42:39

#7787: Anteeksi että synnyin rakastumaan ihmiseen - Re: Asiaa 

 

Se että rakastaa esim. isää tai äitiä, tai lastaan, ei tarkoita että pitäisi mennä avioon heidän kanssaan. Rakkaus ja yhdeksi lihaksi (aviopariksi) tuleminen eivät ole sama asia. Rakkaus on tahtotila, eikä tunne. Rakkaus on päätös toimia toisen hyväksi: "Sen suurempaa rakkautta ei ole kenelläkään, kuin että hän antaa henkensä ystäväinsä edestä."