IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Taisto Holla, Mieskonmäki |
#2114 Re: Ulkomaisen kivihiilen käyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti11.04.2013 17:20#2109: Kotimaisuus kunniaan - Ulkomaisen kivihiilen käyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti Unohdit kuitenkin mainita, että raha ratkaisee, tässäpä linkki jonka jo aiemmin lisäsin. http://www.stat.fi/til/ehi/2012/04/ehi_2012_04_2013-03-20_fi.pdf Pörssiyhtiöt sen energian kotimaisuusasteen määrittelee...valitettavasti...jos veronmaksajien rahkeet ei siihen riitä. |
Vastaukset
Kotimaisuus kunniaan |
#2115 Re: Re: Ulkomaisen kivihiilen käyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti2013-04-11 17:45:36#2114: Taisto Holla, Mieskonmäki - Re: Ulkomaisen kivihiilen käyttö lisääntynyt räjähdysmäisesti
Onhan päivänselvä asia, että tuotteen hinta ratkaisee. Jokainen kuluttajakin näin useimmiten ajattelee lopulta valinnoissaan. Tässä tullaankin asian ytimeen. Turpeen verotuksen noston piti tapahtua hallitusti eli siten ettei turve korvaudu kivihiilellä vaan sen piti korvautua puulla. No kaikkihan sen heti alussa tiesivät ettei puulla pystytä korvaamaan turvetta. Metsäteollisuus taas toisaalta vaatii että sellaista puuta jota voidaan jalostaa ei saa mennä polttolaitosten hakepolttoaineeksi. Samaan aikaan tuli sateisia kesiä, jotka aiheutti osaltaan turvepulan. Tätä turvepulaa ei olisi koskaan tullut jos turpeen tuottajilla olisi ollut riittävästi pinta-alaa tuotannossa. Pinta-alan vähyys taas johtuu lupa-asioiden pitkittymisestä virastoissa. Tuotantoalaa poistuu koko ajan enemmän kuin uusia lupia tulee. Jos turveluvitukset olisivat tulleet menneinä vuosina normaalissa tahdissa ja näinollen pinta-alaa olisi ollut riittävästi tuottajille, ei mitään turvepulaa olisi tullut missään vaiheessa.Jokaisella teollisuuden alalla, mille ei luoda yhteiskunnassa kunnollisia puitteita toimia, tulee varmasti hetkellisiä vaikeuksia tuotannossaan. Puulla ei pystytä nopealla aikataululla paikkaamaan turpeen jättämää tämänhetkistä aukkoa. Tällöin voimayhtiöillä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin turvautua kivihiileen mikä on todella sääli koko Suomen kannalta.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50972 Luotu: 02.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
385 Luotu: 21.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
273 Luotu: 10.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
160 Luotu: 09.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1058 Luotu: 25.07.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
266 Luotu: 10.08.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
309 Luotu: 03.07.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
43 Luotu: 12.08.2025
Turvalliset koulumatkat oppilaille Mikkelissä - bussien ylitäytölle loppu!
41 Luotu: 12.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
236 Luotu: 29.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
210 Luotu: 23.06.2025
Vetoomus Turun kaupungille: Nostakaa Palestiinan lippu – Vastavuoroinen ele tasa-arvon ja solidaarisuuden puolesta
338 Luotu: 29.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
309 Luotu: 07.07.2025
Kyllä kehitykselle, Länsi-Uusimaa tarvitsee investointeja ja työpaikkoja! - Ja till utveckling, Västra Nyland behöver investeringar och arbetsplatser!
33 Luotu: 07.08.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
855 Luotu: 10.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11065 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
928 Luotu: 17.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2439 Luotu: 22.03.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
127 Luotu: 25.03.2025
Vaadimme raudanpuutteen tunnustamista sekä tasa-arvoista hoitoa
15951 Luotu: 20.10.2022