Asumisen Hinta Alas AHA !
Kommentoitu viesti
Juha Väätäinen Vieras |
#96 Asuminen liian kallista kaikille!17.03.2011 11:23Laske paljonko Sinulta todella menee tuloistasi kaikenkaltaisiin asumisen kustannuksiin. Tulet pöyristymään,koska laskelma on karu; mikään ei maksa niin paljon kuin pelkkä asuminen! Tarttis varmaan tehdä jotain vallan radikaalia! Yksi keino ihan lähiviikkoina on äänestää vain sellaista ehdokasta eduskuntaan,joka on julkisesti sitoutunut laskemaan asumisen kustannuksia lakisääteisesti. Muunlaisista kansanedustajista EI ole hyötyä Sinulle ja perheellesi! Näin ajattelevat Perussuomalaiset,jollainen myös itse juurevasti olen. |
Vastaukset
JL |
#97 Re: Asuminen liian kallista kaikille!2011-07-23 10:40:24#96: Juha Väätäinen - Asuminen liian kallista kaikille! Suomessa politiikka on pilalle lobattu karsina, jossa ajatellaan vain muiden aivoilla ja pääasiassa omaa etua. En tajua alkuunkaan miksi vuokra-asuminen on jotenkin parempi ratkaisu kuin omistaminen?!? No siksi tietenkin että se jolla on varaa omistaa isoja määriä asuntoja saa kupattua superkorkeilla vuokrilla itselleen VIELÄ enemmän rahaa!! Eilinen 22.7.2011 YLE Teemalta tullut lamadokumentti ja siinä esiintynyt kiinteistösijoittaja nosti runsaasti verenpainetta. Kaveri avoimesti tunnusti että oli ostanut tuhansia neliöitä ennen romahdusta superylihinnoiteltuja asuntoja pilkkahintaan pankkien huutokaupoista ja muutaman kuukauden jälkeen myynyt niitä liki tuplahintaan. Voi niitä raukkoja jotka maksoivat asuntovelkojaan vielä vuosia ja vuosia sen jälkeen kun tämä kiinteistösijoittaja oli ostanut alihinnoitellut asunnot pankkien huutokaupoista... Tästä kun LAINSÄÄTÄJÄT vetäisi OIKEAT johtopäätökset niin huomaisivat sellaisen asian että SILLOINKIN taisi käydä niin että kaverit hoitivat kavereilleen tavallisen ihmisen kustannuksella NIIN paljon rahaa ettei mitään rajaa ja korottivat taas asuntojen hintaa sillä että harvat ja valitut jälleen kerran pääsivät käärimään hyvät voitot pienillä veroilla. Kiinteistövero pois AsOy:lta. Kiinteistöveron voisi korvata vuoraajaverolla joka koskisi kaikkia kohteita jotka ovat vuokralla ja joissa omistaja ei itse asu tai omistaja on muu kuin luonnollinen henkilö. Tuottokatto asunnoista tuleville vuokratuloille. Tällä kannustettaisiin omistamiseen ja koska kaikki eivät pysty asuntoa ostamaan, tällä voitaisiin säädellä vuokria niin että asumisen hinta olisi edes tolkullinen. Kirjanpitolainsäädäntö yksinkertaisemmaksi tavallisessa AsOy:ssa. Tällä keinoin voitaisiin alentaa julmetun korkeiksi karanneita isännöintikuluja. En ymmärrä miten voi olla mahdollista että isännöintikulut ovat suunnilleen yhtä korkeat kuin huoltoyhtiökustannukset vaikka keskivero isännöitsijän työpanoksen per asoy lasketaan tunneissa per kk. Kirjanpito tavallisessa asoy:ssa on kuitenkin todella yksinkertainen ja siitä ei tarvitsisi oikeasti suurta numeroa tehdä ja jos tuota yritettäisiin väärinkäyttää niin siitähän voisi LAINSÄÄTÄJÄT säätää lain joka langettaisi todella raskaan rangaistuksen (20 vuotta linnaa toimisi tuhtina pelotteena) |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45239 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1707 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1454 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
270 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
228 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
196 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025