IRTI TURVEVESIPÄÄSTÖISTÄ
Kommentoitu viesti
Vieras |
#2276 Re: Re: Re: Re: Re:18.06.2013 22:37Onko kaikilla alueilla vain 1%? Älä yleistä. Vastustus päässä kasvaa koko ajan, kun perehtyy tarkemmin mm. lupahakemuksissa esiintyviin vääristelyihin jotka vielä menevät läpi eri viranomaiskäsittelyissä. Uutisotsikoissa hehkutetaan, että turvetuotanto luo paikallista työllisyyttä ja paikalliset asukkaat haluavat turvesoita kotikonnuilleen - kuitenkin muistutuksia jätetään kymmeniä tai jopa satoja. Kukahan niitä sitten haluaa?
|
Vastaukset
Vieras |
#2280 Re: Re: Re: Re: Re: Re:2013-06-19 07:54:49Niin tuo haluaminen onkin aika "kinkkinen" ja monitahoinen juttu. Sanoit että "kukahan niitä sitten haluaa". Kuka haluaa läheisyyteensä kaivoksen? Kuka haluaa että puutarhan aidan taakse tulisi moottoritie? Kuka haluaa lentokentän rakennettavaksi lähelle omaa asuntoaan? Kuka haluaa että se upea parisataa vuotta rauhassa kasvanut metsikkö kaadetaan tonttisi rajan takaa ja tilalle tulee hakkuu-aukea? Kuka haluaa että asuntosi viereen aletaan rakentamaan tuulivoimalaa? Kuka haluaa että viereiselle alueelle pystytetään radiomasto/puhelinmasto? Kuka haluaa että viereesi rakennetaan laskettelurinne? Entäpä kuka haluaa moottoriradan viereensä? Kuka leirintä/karavaanarialueen? Kuka haluaa että oman ihanan pikku järvesi rannoille, jossa sinulla on kesämökki, aletaan kaavoittamaan kymmeniä mökkejä lisää? etc....etc.... Aina kun aletaan suunnittelemaan/rakentamaan jos ja kun mitäkin yhteiskunnassa, niin aina on niitä jotka vastustavat hanketta. Tämä näkyy kaikenlaisessa rakentamisessa, kaavoittamisessa ym. Yhteiskuntaa on vaan kuitenkin pakko rakentaa kaiken aikaa eri tavoin. Ei kaikkea voida muuttaa luonnonsuojelualueiksi. Ihminen tarvitsee energiaa, tiestöä, rautateitä, lentokenttiä, asuntoalueita, mineraaleja jne. Ei yhteiskunnan rattaita voi noin vain sammuttaa ja palata jonnekin kivikauteen. Suunnitellaan ja toteutetaan vaikka mitä hankkeita, niin aina vastustusta löytyy. Itse en ainakaan tiedä ainoaakaan hankesuunnittelua, missä kategoriassa hyvänsä, jossa ei vastustusta löytyisi. Muistettava on kuitenkin, että yhteiskunnan rattaat on pidettävä pyörimässä. Varsinkin nykyhetkellä, kun Suomella menee huonosti. Kaikki kotimaisuuteen liittyvä hanketoiminta hyödyttää veloissa kamppailevaa ja yhä lisää velkaantuvaa Suomea. Turvetuotannon lisäämisellä saadaan aikaan työllisyyttä kotimaahan. Kauppataseet ja vaihtotaseet saadaan parempaan kuosiin. Sanoit myös kirjoituksessasi että "muistutuksia jätetään kymmeniä tai jopa satoja". No nämä muutamat kymmenet henkilöt vaikkapa 50 000 asukkaan kunnassa ei ole todellakaan paljon. Ne muut 49 900 paikkakuntalaista sitten onkin uusien hankkeiden puolesta. Aina löytyy kourallinen ihmisiä jotka vastustavat kaikkea uutta toimeliaisuutta. Ei tuota pientä määrää kannata ihmetellä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
44763 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10585 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1624 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1432 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
810 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
702 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
680 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
198 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
174 Luotu: 30.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20834 Luotu: 20.03.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
168 Luotu: 18.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1149 Luotu: 16.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
129 Luotu: 13.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025