Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#18691 Kuusi faktaa08.08.2013 14:591.) Jumalaa ei ole olemassa (ainakaan siinä mielessä, miten Raamatun kirjoittajat ovat hallusinaatioissaan esittäneet). Ihminen on luonut Jumalan omaksi kuvakseen ja hallitsemisen välineeksi. 2.) Jeesus on ollut pelkkä voimakkaasti tunteva mielikuvitusrikas ihminen. 3.) Taivasta (Raamatun esittämässä mielessä) ei ole olemassa. Universumi on kaikki. 4.) Pärkelettä ei ole olemassa (muuten kuin ihmisen mielessä). Täsmällistä sanaa systeemi ei hyväksynyt. 5.) Helvettiä ei ole olemassa (Raamatun esittämässä mielessä). Elämän olosuhteet voivat kyllä olla sellainen. 6.) Ihmisellä ei ole mitään kuolematonta sielua. (Ihmisen tietoisuus häviää viimeistään siinä yhteydessä, kun ihmisen tomumaja hajoaa molekyyleiksi ja atomeiksi.) Näiden kanssa sitä pitää tulla toimeen, jos järkeensä uskoo. Jos ei usko järkeensä, voi sen käytön sitten jättää kokonaan ja ruveta hihhuloimaan. |
Vastaukset
Vieras |
#18692 Re: Kuusi faktaa2013-08-08 15:36:19
Saat vapaasti uskoa "faktoihisi". Minä uskon Jeesukseen ja Hänen opetuksiinsa.
|
Vastaus kuusi fakta:lle |
#18695 Re: Kuusi faktaa2013-08-08 16:28:25Kaikessa ystävyydessä: kerron vain oman kokemukseni, älä suutu. 1) Jeesus on olemassa, tiedän sen 27 v. kokemuksella. 4) Piru on olemassa, senkin tiedän omasta kokemuksesta. Piru tai muu paha henki tuli kiusaamaan minua v.1997 Savonlinnan kristillisellä opistolla, sanoen "Olisiko Jumala luonut ihmisen jos ei olisi voinut kuolla ristillä?" Tämä tapahtui aivan keskellä päivää, kysymys yllätti minut täysin enkä vastannut siihen. On monia asioita, joita emme näe mutta ovat silti olemassa. Kuten gravitaatio (painovoima), sähkövirta joka menee sähköjohdossa, tuuli joka heiluttaa puiden oksia, etc. Näiden ilmiöiden olemassaoloa ei kukaan kiistä, yhtä lailla henkimaailma on olemassa. |
Virgo92 |
#18723 Re: Kuusi jo tuttua näkemystä...2013-08-08 22:18:54Joista voi olla mitä mieltä tahansa ja kukin uskonsa mukaan-mitä niistä riitelemään. Minä en esim. tuota kuutoskohtaasi pitäisi aivan niin faktana ,kuin sinä näyt pitävän...Nelosesta ja vitosesta saatan ollakin kanssasi yhtä mieltä,mutta noihin muihin kohtiin ei mielestäni ole tarpeen ottaa edes kantaa.Jos ne ovat faktoja ,niin sille sille me emme sitten mitään voi, jos ne taas eivät ole niitä niin sillähän ei sitten ole mitään väliä -kun on kuollut. Eläessä niihin taas ei voi kukaan pakottaa faktoina uskomaan,sillä fakta ei ole uskonkappale. ´Järki ´taas on enemmän tai vähemmän käyttömuistin soveltamista elämämme vaihtuviin ja toistuviin tilanteisiin sekä eräänlainen sisäänrakentamamme henkinen suojamekanismi- ja itsepuolustusjärjestelmämme siis. Sillä on kehityskaarensa eikä se ole mikään syntymästä kuolemaan saakka vakio. Järjenkäytöksi sanotaan esim. kykyä hahmottaa ja järjestestellä mielessään asioita,niiden mukaan ennakoida,arvioida tarkastella niitä jne.Tunnepuoli vaikuttaa ihmisessä myös järjenkäyttöön ja usein ohjaakin sitä.Minusta esim. on järkevää ,että on olemassa sekä uskonnonvapaus,että vapaus olla uskomatta.Minusta on kaunista ja yleisesti ottaen psykologisesti hyödyllistä ,että ihmiset haudataan,eikä esim. pussiteta tuhkauksen jälkeen lannoitesäkkeihin ja toimiteta kuorma-auton lavalla suoraan krematoriosta pellolle (niinkuin kai täysin järkevästi´ voisi perustella)Vakavien liikenneonnettomuuksien uhrit olisi sitten kai oikeasti järkevintä säästöä yhteiskunnalle lopettaa heti paikan päällä, keskoshoidot jättää antamatta, ´vanhuksista nyt puhumattakaan.Poliisia ei kai tarvittaisi, sillä ihmistenhän olisi kai ´järkevintä´ tappaa toisiaan senkun ehtisivät, että saataisiin maapallon väkilukua pienemmäksi,´järkevälle tasolle´ ...´Omatunto´ ei pelkästään järkensä ohjaamaa ihmistä haittaisi, sillä sehän olisi vain ´vanhan maailman ´ irrationaalinen ,uskonnollinen, käsite ja ´väestökannan järkevän kokoisena pitämisen´esteenä.Vai.... olisikohan täällä sittenkin järkevintä vain yrittää elää sovussa kaikista ,sittenkin pelkistä, näkemyseroista huolimatta ja olla liikaa repivästi tyrkyttämättä omia elämänkatsomuksellisia näkemyksiään koko maailmalle. Etsiä itselleen niistä vain se mitä pitää hyvänä ja mikä tuntuu oikealta, elää ja antaa toistenkin elää.Siihen minä ainakin pyrin. |
Vieras |
#18771 Re: Kuusi faktaa2013-08-09 21:02:281.) Jumalaa ei ole olemassa (ainakaan siinä mielessä, miten Raamatun kirjoittajat ovat hallusinaatioissaan esittäneet). Ihminen on luonut Jumalan omaksi kuvakseen ja hallitsemisen välineeksi.
2.) Jeesus on ollut pelkkä voimakkaasti tunteva mielikuvitusrikas ihminen. 3.) Taivasta (Raamatun esittämässä mielessä) ei ole olemassa. Universumi on kaikki. 4.) Pärkelettä ei ole olemassa (muuten kuin ihmisen mielessä). Täsmällistä sanaa systeemi ei hyväksynyt. 5.) Helvettiä ei ole olemassa (Raamatun esittämässä mielessä). Elämän olosuhteet voivat kyllä olla sellainen. 6.) Ihmisellä ei ole mitään kuolematonta sielua. (Ihmisen tietoisuus häviää viimeistään siinä yhteydessä, kun ihmisen tomumaja hajoaa molekyyleiksi ja atomeiksi.) Näiden kanssa sitä pitää tulla toimeen, jos järkeensä uskoo. Jos ei usko järkeensä, voi sen käytön sitten jättää kokonaan ja ruveta hihhuloimaan.
Tuossa on uskontunnustus, jossa ei tarvitse järjen silmille laittaa silmälappuja. Se on selkeä, tiivis ja ennenkaikkea uskottava. Vaikea on noita kohtia tieteellisestikään kumota. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Lastenosteopatian puolesta
694 Luotu: 21.05.2025
Suojellaan Pispalan rakennusperintöä – perinteinen rakentaminen on sallittava asemakaavassa
675 Luotu: 16.05.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
881 Luotu: 16.05.2025
Virtasalmen kylätalon purkupäätöksen kumoaminen
352 Luotu: 22.05.2025
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
594 Luotu: 13.05.2025
Skeittipuisto Viialaan
388 Luotu: 11.05.2025
Namninsamling för hälsosäkra undervisningsutrymmen för Ekenäs högstadieskola
172 Luotu: 25.05.2025
Huolen ilmaus aluehallitukselle Kuhmon arviointi- ja kuntoutusyksikön toiminnasta / vuodeosaston tarpeesta
761 Luotu: 18.05.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
552 Luotu: 17.03.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
120 Luotu: 22.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
814 Luotu: 01.04.2025
Luonnonuskoville virallinen uskonnollinen yhteisö ja turvattu uskonnonvapaus
112 Luotu: 19.05.2025
Adressi Viikinrannan ja Pornaistenniemen luonnon turvaamiseksi
479 Luotu: 20.03.2025
Kemikaalilennot keskeytettävä välittömästi, siksi aikaa, että kansalle tehdään täydellinen tietopaketti aiheesta ja järjestetään tilaisuus kysyä tästä asiasta!
1613 Luotu: 23.09.2023
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
639 Luotu: 07.02.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68711 Luotu: 15.02.2024
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1660 Luotu: 10.12.2024
Mortin männikön puolesta
413 Luotu: 16.05.2024
Pirkkalan ja Lempäälän välinen virkistysmetsä ja ekologinen käytävä tulee säilyttää sellaisena myös tulevaisuudessa.
11315 Luotu: 13.12.2020
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20653 Luotu: 20.03.2025