Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
vieras |
#19178 Re: Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...?19.08.2013 12:09#19176: - Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...? Tunnistatko itsesi? Minun mielestäni tämän adressin tarkoitus on säilyttää avioliittolainsäädäntö naisen ja miehen välisenä julkisena liittona. Eli, sellaisena kuin se on tällä hetkellä, eikä sitä pitäisi eikä ole tarvetta muuksi muuttaa. Miksi? Siksi, koska nainen ja mies voivat ainoastaan perustaa perheen luonnollisella, normaalilla tavalla ovathan nainen ja mies erilaisia. Avioliittolaki on tehty meitä varten ja on juuri sopiva, järkevä ja hyvä meille. Tämä laki ei koske lahkoja ollenkkaan, koska avioliittolainsäädäntö on naisen ja miehen välinen "juttu". Muut pysykööt siitä ulkopuolella. Kaikki ihmiset eivät voi hyväksyä epäjärjestystä, eivätkä halua että "puurot ja vellit" pistetään sekaisin. Niin asioissa kuin asioissa pitää olla selkeys ja järjestys. Mitä järkeä avioliittolainsäädännön muuttamisessa on. |
Vastaukset
Vieras |
#19179 Re: Re: Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...?2013-08-19 12:22:01#19178: vieras - Re: Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...? "Siksi, koska nainen ja mies voivat ainoastaan perustaa perheen luonnollisella, normaalilla tavalla ovathan nainen ja mies erilaisia." Jos homopari perustaa perheen, ei siinäkään ole mitään sen epäluonnollisempaa kuin lapsettomien parien keinohedelmöitys tai adoptio. Erilaisuutta ei liene myöskään todistettu onnistuneen parisuhteen ehdoksi. "Avioliittolaki on tehty meitä varten ja on juuri sopiva, järkevä ja hyvä meille. " "...avioliittolainsäädäntö on naisen ja miehen välinen "juttu". Muut pysykööt siitä ulkopuolella." "Kaikki ihmiset eivät voi hyväksyä epäjärjestystä, eivätkä halua että "puurot ja vellit" pistetään sekaisin. Niin asioissa kuin asioissa pitää olla selkeys ja järjestys." Identtinen argumentaatio oli voimissaan, kun aikanaan perusteltiin rotuerottelua, joka kielsi mm. seka-avioliitot. Ei kovin vakuuttavaa. "Tämä laki ei koske lahkoja ollenkkaan, " Hyvä. Mielipiteesi olivatkin ymmärtämättömän, asenteellisen ja pohdintaan haluttoman ihmisen paljasta tilitystä omasta ymmärtämättömyydestään ilman yhtään kuorruttavaa viittausta syntiin tai Jumalan kostoon. Mutta miksi lahkolaiset sitten asiasta täällä niin kauheasti kiivailevat? |
Valitse nimimerkki |
#19186 Re: Re: Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...?2013-08-19 13:02:15#19178: vieras - Re: Tunnistatko itsesi ja uskonveljesi/-sisaresi...? Siksi, koska nainen ja mies voivat ainoastaan perustaa perheen luonnollisella, normaalilla tavalla ovathan nainen ja mies erilaisia. ... Mitä järkeä avioliittolainsäädännön muuttamisessa on.
Ahaa, adressi tähtää siis avioitumisoikeuden epäämiseen niiltä mies-naispareilta, jotka eivät pysty saamaan lapsia tai eivät niitä halua. Mihinkäs tämmöinen lakiehdotus perustuu? Avioliittolainsäädännön uudistamistarve johtuu siitä, että länsimaisissa demokratioissa pyritään oikeudenmukaisuuten ja tasa-arvoon. Muut Pohjoismaat ovat tässä meitä edellä, samoin esimerkiksi Espanja, Portugali, Ranska ja Englanti.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48209 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
961 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11024 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025