Vaasan musiikkiluokkien puolesta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#2363 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 2285:lle07.10.2013 09:39#2362: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 2285:lle Siis, puhuin vaan musiikin teorian tasokokeiden suorittamisesta ja että alakoulussa luokka voi opiskella samassa ryhmässä niin kuin kaikissa muissakin aineissa, koska erot eivät voi olla niin suuria, koska jokainen lähtee lähes samalta viivalta. Yläkoulussa oppilaitten taidot voivat olla jo niin erilaisia, että siellä on järkevää jakaa luokka kahteen ryhmään sen mukaan millä tasolla musiikin teorian osaaminen ja suorittaminen on. Luetun ymmärtäminen voi olla ylivoimaista joskus. |
Vastaukset
tukilainen |
#2364 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 2285:lle2013-10-07 10:16:35#Kyllä tasoerot alakoulun puolella voivat olla todella suuret. Joku kolmasluokkalainen ei osaa vielä edes lukea/pukea ja joku on opiskellut kuulaopistossa 4-vuotiaasta lähtien. Yläkoulun alkaessa nimenomaan tasoerot ovat vähentyneet. Eriasia on, miten innostus jatkuu. Joku toteaa,että musiikki ei olekaan välttämättä mun juttu, ja haluaa keskittyä esim. liikuntaa. Jos ei kiinnosta, miksi satsata vähäisiä tunteja temppuiluun. Ne, joitka todella haluavat opiskella, ja joiden paikka musiikkiluokalla on saakoot asianmukaista opetusta, jota pätevän musiikin opetaajan pitäisi pystyä antamaan Vaasassa kuten muuallakin tapahtuu. Alakoulu on kyennyt tekemään todella paljon yhteistyötä Kuulaopiston kanssa:Yli 1000 kurssitutkinton (omien opettajien opettamana, K-opiston tarkistamana.) Siis teoria/sävtapailu/nokkahuilu!!! Kuulaopiston opettajat opettivat viulua ja selloa ekaluokasta lähtien ryhmissä.Onkilahden opettajat kehottivat pyrkimään k-opistoon ja yhteistyö sujui (omana aikanani tuki-ry:ssä) hyvin. Apulaisrehtori Helena Tioaisen mukaan ainakaan hänellä ei ollut koskaan ongelmia ala-koulun kanssa. Onko yhteistyö nykyään sitä, että varsinainen opettaja tekee työtä muualla kuin koulussa ja Kuulaopiston opettajat hoitavat oman työnsä ohessa musiikkiluokan työt.
Ala 2363: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: 2285:lle
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45234 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10613 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1706 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1454 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
816 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
716 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
713 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
269 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
228 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
194 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
183 Luotu: 13.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20838 Luotu: 20.03.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
133 Luotu: 30.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025