Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Tahatonta komiikkaa |
#33539 Re: Re: setauskonto kiellettävä kouluissa.06.04.2014 18:47#33502: - Re: setauskonto kiellettävä kouluissa. "Seta on suvaitsematon suvaitse(matto)muutta kohtaan." Huomaatko tahattoman komiikan kommentissasi? Jos näin on niin silloinhan Seta syyllistyy samaan mistä toista moittii, eli suvaitsemattomuuteen.
|
Vastaukset
Vieras |
#33543 Re: Re: Re: setauskonto kiellettävä kouluissa.2014-04-06 19:06:27#33539: Tahatonta komiikkaa - Re: Re: setauskonto kiellettävä kouluissa. Komiikka on vaikea laji. Sen tahallisuus ja tahattomuuskin voi tulla oivalletuksi tai jäädä oivaltamatta. Paradoksien ymmärryksen puute voi joskus panna pään pyörälle... Sen sijaan suvaitsemattomien usein esittämä väittämä, että heidän suvaitsemattomuuttaan on suvaittava suvaitsevaisuuden nimissä, on täysin järjetön. Siinä on ilmeisesti taka-ajatuksena, että suvaitsevaisuus on totaalista ja arvovapaata. Sitä se nimittäin ei ole. Suvaitsemattomuus suvaitsemattomuutta kohtaan tarkoittaa, että suvaitsemattomuus on väkivaltaa ja sen estäminen on pahuuden vastustamista. Seta ei myöskään suvaitse sellaista vapaamielisyyttä, joka altistaa heikomman osapuolen kaltoin kohtelin kohteeksi. Tällaista on vaikkapa pedofilia. Tämä eettinen ajatus pitäisi olla tuttu teille uskiksille Raamatusta - vai käskivätkö seurakunnan setämiehet ohittaa ne kohdat....? Kuten aiemmin tuolla jo totesin, kaiken kaikkiaan sana suvaitsevaisuus pitäisi kuopata ja puhua yhdenvertaisuudesta ja toisten arvostuksesta heidän omista lähtökohdistaan siitä riippumatta, oletko ne hänen lähtökohtansa täysin ymmärtänyt tai sisäistänyt (vrt. rakkauden kaksoiskäskyn loppuosa). Tässä edelleen tulee raja siinä, että noista lähtökohdista ei saa seurata jonkin heikomman osapuolen alisteista asemaa: E-Afrikan mustat, mamut, naiset, ..... Tässä suhteessa en kyllä itse menisi niin pitkälle kuin Jeesus, joka käski tarjota toisen poskensa.
|
Panty-boy |
#33547 Setäuskonlahkot kiellettävä2014-04-06 19:21:10#33539: Tahatonta komiikkaa - Re: Re: setauskonto kiellettävä kouluissa. Ovatkohan ne pedofiilejään puolustelevat ja hyysäävät uskonlahkot sitten niitä ´setÄuskontoja´? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
50741 Luotu: 02.06.2025
Perniön yhtenäiskoulun yläkoulun ja Perniön lukion tilaratkaisuja käsiteltävä huolellisesti, kustannustehokkaasti ja perniöläisiä kunnioittaen
235 Luotu: 10.08.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
1006 Luotu: 25.07.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
87 Luotu: 09.08.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
215 Luotu: 29.07.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3103 Luotu: 09.03.2022
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
305 Luotu: 29.07.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11049 Luotu: 09.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
193 Luotu: 10.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
914 Luotu: 17.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
248 Luotu: 21.07.2025
Suojellaan kotiseutua – Ei tuulivoimaloita Ikaalisiin!
121 Luotu: 25.03.2025
Kielletään burkat, niqabit ja alaikäisten tyttöjen huivit – lapsen oikeudet ja turvallisuus ensin!
17 Luotu: 12.08.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
104 Luotu: 02.07.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
201 Luotu: 06.04.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
684 Luotu: 17.03.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
117 Luotu: 15.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
287 Luotu: 07.07.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
148 Luotu: 10.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
23 Luotu: 05.08.2025